Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı

© The British Monarchy

Mimar: Sir William Chambers, John Nash, Edward Blore, Sir Aston Webb
Yer: Londra, İngiltere
Yapım yılı: 1826-1913

Buckingham Sarayı, Londra’daki The Mall yolunun sonunda bulunan İngiliz hükümdarlığının sembolik ikametgahı ve idari merkezi. Saray geçmişte ve günümüzde ulusal kutlamalar, devlet olayları ve yas zamanlarında anılır hale geldi ve kraliyet ailesinin misafir konaklaması için de kullanılıyor. Saray siyasi kimliğinden başka yerel ve yabancı halktan gördüğü ilgiden ötürü turistik bir kimliğe de bürünmüş durumda. Buckingham Sarayı, 108 metreye 120 metre boyutlarında ve 24 metre yüksekliğinde olup, 77.000 m2’lik bir alana yayılmıştır. Yapı 19 devlet odası, 52 ana yatak odası, 188 personel yatak odası, 92 ofis ve 78 banyo olmak üzere 775 odadan oluşuyor. Sarayın içinde bu odalara ek olarak yüzme havuzu, sinema, doktor ve ameliyat odaları, bir postane ve kuyumcu da bulunmaktadır.

Buckingham Sarayı

© Nick Ansell – WPA Pool / Getty Images

İlk olarak Buckingham Evi olarak tasarlanan bugünkü sarayın çekirdeğindeki bina, 1703’te Buckingham Dükü için en az 150 yıl boyunca özel mülkiyete sahip bir alanda inşa edilen büyük bir konaktı. Kral III. George tarafından 1761’de Kraliçe Charlotte için satın alınarak yapı Sir William Chambers tarafından yeniden geliştirdi. 1826’da Kral IV. George, mimar John Nash ile birlikte evi bir saraya dönüştürmeye karar verdi. Planlar, merkezi bir avlu etrafına yerleşen üç kanat inşa etmeyi içeriyordu. Dış cephe, kral tarafından tercih edilen Fransız neoklasik tarzda tasarlanmıştı. 

Buckingham Sarayı

© Nick Ansell – WPA Pool / Getty Images

O dönemde Buckingham Sarayı’nın genişletilmesi için harcanan  paralar sonucunda maliyet yükselince IV. George, Nash’i uzaklaştırmış. 1930 yılında ise,  George’dan sonra tahta geçen Kral IV. William çalışmaları tamamlaması için Edward Blore’ı görevlendirmiş. 1837’de Kraliçe Victoria’nın tahta oturmasıyla Buckingham Sarayı, İngiliz hükümetinin Londra’daki resmi konutu olmuştur. Kral VII. Edward, neo-klasik ön cepheyi oluşturan Sir Aston Webb’i görevlendirerek Buckingham Sarayı’nı yeniden geliştirmiş ve bu işlem 1913’de sona ermiş.

Sarayın iç tasarımında barok, rokoko ve 19. yüzyılın sonlarının etkileri temsili olarak görülmektedir. Sarayın iç mekanlarında yaygın olarak parlak renkli mermer ve pembe, mavi lapis taşlarla süslenmiş mimari elemanlar görülmektedir. Genellikle krem ve altın renkleri tercih edilmiş. 

Buckingham Sarayı

© Rizzoli

Buckingham Sarayı, II. Dünya Savaşı sırasında dokuz kez bombalandı. Bu saldırılardan en ciddi olanı 1940 yılında saray kilisesini yıktı. John Mowlem & Co. savaş bittikten sonra yapının restorasyonunu üstlendi. Günümüzde kraliyet ailesi tarafından resmi ve devlet eğlencesi için kullanılan devlet odaları, her yıl Ağustos ve Eylül aylarının bazı günlerinde halka açılıyor.

 

Kaynaklar

  • https://www.designingbuildings.co.uk/wiki/Buckingham_Palace 
  • https://www.rct.uk/visit/the-state-rooms-buckingham-palace/who-built-buckingham-palace#/ 

RELATED POST