Joshua Hill Evi

Joshua Hill Evi / Whitaker Studio

© Whitaker Studio

Mimar: Whitaker Studio – James Whitaker
Yer: Güney Kaliforniya, ABD
Yapım yılı: 2019

Kaliforniya eyaletinde dağlık bir arazide bulunan Joshua Hill Evi (Joshua Hill Residence) Londra tabanlı tasarım ofisi Whitaker Studio tarafından tasarlanmış. James Whitaker, bu projeyi orijinal olarak Almanya’da dağlık bir bölgede inşa edilmek üzere tasarlamış ancak proje gerçeğe dönüşememiş. Ancak Whitaker’ın Los Angeles’ta yaşayan ve film endüstrisinde çalışan müşterilerinin isteği üzerine Almanya’da inşa edilemeyen proje Kaliforniya dağlarının eteklerinde hayat bulacak.

Joshua Hill Evi / Whitaker Studio

© Whitaker Studio

Joshua Hill Evi, adını proje alanının üzerinde bulunduğu Joshua Hill Doğal Parkı’ndan alıyor. Proje, Güney Kaliforniya’da bulunan ve Los Angeles’a arabayla üç saat mesafede bulunan bu doğal parkta 36 hektarlık bir alan üzerine yerleşecek.

Joshua Hill Evi / Whitaker Studio

© Whitaker Studio

Evin ‘yıldız yağmuru’ şeklindeki formu farklı boyutlardaki konteynerların değişik açılarla bir araya gelmesiyle oluşuyor. Her bir konteyner çevredeki çöl peyzajını evin içine taşıyacak şekilde yerleştirilmiş. Farklı açılarla çevredeki manzaraya yönelen konteynerlar hem eşsiz birer ‘bakış penceresi’ oluşturuyor hem de evin içindeki mahremiyeti koruyor.

Toplam 200 metre karelik bir alan üzerine oturan Joshua Hill Evi betonarme ayaklar üzerinde duruyor ve evin zemininin toprak ile teması bulunmuyor. Tamamen parlak beyaz bir boya ile boyanan ev içinde üç adet en-suite yatak odası, geniş bir salon, mutfak ve bir garaj bulunduruyor. Garajın üstüne yerleştirilen solar paneller sayesinde ev güçlü çöl güneşini avantaja çeviriyor.

Joshua Hill Evi / Whitaker Studio

© Whitaker Studio

Joshua Hill Evi’nin kristale benzer çok açılı formu evin iç atmosferini de oldukça etkiliyor. Yapının dış cephesindeki parlak beyaz karakter evin iç tasarımına da taşınmış durumda. Evin içinde beton zemin döşemesi, tamamen beyaz duvarlar ve minimal dekorlar tercih edilmiş. Mobilya olarak ise sade ahşap oturma elemları ve İngiliz-İsrailli tasarımcı Ron Arad’ın tasarladığı Misfits oturma takımı kullanılmış.


RELATED POST