READING

Garden Hotpot Restaurant / MUDA-Architects

Garden Hotpot Restaurant / MUDA-Architects

Garden Hotpot Restaurant / MUDA-Architects

©Arch-Exist

Mimar: MUDA-Architects
Yer: Chengdu, Çin
Yapım yılı: 2019

Garden Hotpot Restaurant, MUDA-Architects tarafından Çin’in Chengdu kentinde tasarlanmış bir restoran. 2018 yılının sonunda kentin banliyö bölgesinde bir renovasyon projesi için görevlendirilen MUDA-Architects ekibi, aynı zamanda ‘Chengdu’nun akciğerleri’ olarak nitelendirilen bu bölgedeki yenileme projesini bölgenin kültürünü doğal ekolojik çevre ile bütünleştiren, alanın orijinal ekosistemine saygı duyan ve modern tüketim tarzına uygun bir restoran oluşturmak için bir fırsat olarak değerlendiriyor.

Garden Hotpot Restaurant / MUDA-Architects

©Arch-Exist

Restoran tasarımı, bölgenin yerel kültürel özelliklerin bir parçası olan hotpot (bir çeşit güveç) kültürüne odaklanıyor. Hotpot kültürü, bölge için yalnızca bir yemek kültüründen çok, aynı zamanda bir eğlence yaşam tarzı. Garden Hotpot Restaurant, adı hotpot ile birlikte anılmaya başlamış olan Chengdu’nun Sansheng isimli kasabasında bir okaliptüs ormanı içinde, nilüferlerle kaplı bir göleti çevreleyen bir araziye sahip. En önemli hedeflerinden biri ‘doğaya saygılı bir yapı’ olan MUDA ekibi duvarsız, yalnızca yapıyı ormanda gizlemek için ince dikmeler ve paneller kullanan ve böylece mimari ölçeği ortadan kaldıran bir tasarım geliştiriyor. Bu yaklaşım sayesinde restoran, bulunduğu araziyle daha bütüncül ve gölün kıvrımlı şeklini daha zahmetsiz ve hafif tanımlayabilen bir yapı haline geliyor.

Garden Hotpot Restaurant / MUDA-Architects

Konsept

Garden Hotpot Restaurant tarasımında ekip bir kaynayan bir pottan esinleniyor. Yapı form itibariyle kaynar tencerelerden (potlardan) çıkan buhar ve dumanlara benzetilmeye çalışılmış. Böylece yapı, göl boyunca sütunlar ve ağaçlar arasında kıvrılan bir formla tanımlanıyor. Dalgalı strüktürün taşıyıcıları ise ince dikmeler. Yine serbest, akışkan bir çatı altındaki ince kolonlar çatının kenarlarına eşit olarak dağıtılmış. Restoran, yürüme rotası boyunca ziyaretçilere iki kolon, çatı ve zemin arasında kalan farklı manzaraları çerçeveleyen bir taşıyıcı kurgusuna sahip. Üstünde yürünen platform da çatının eğrisiyle tutarlı bir forma sahip.

Garden Hotpot Restaurant / MUDA-Architects

©Arch-Exist

İnce, kıvrımlı yapı totalde 290 metrelik bir uzunluğa ve 3 metrelik bir yüksekliğe sahip. Yapının genişliği ise doğal çevre esas alınarak farklı noktalarda değişkenlik gösteriyor. Bu kıvrımlı zemin plaftormu, paslanmaya ve aşınmaya dayanıklı ahşaptan; çatı platformu ise beyaz flurokarbon boyalı galvanize çelik sactan yapılmış. Beyaz renk, çevredeki yemyeşil doğayı tamamlaması ve bu doğanın önüne geçmemesi için seçilmiş.

Yapının taşıyıcı kolonları ise 8,8 santimetrelik bir çapa sahip. İnce kolonlar, okaliptus ağaçlarının ince gövdelerine karışıyor ve doğada kayboluyor. Göl kenarındaki kavisli yine kolonlar gibi ince ahşap korkuluk da, müşterilerin manzaranın tadını çıkarması ve gölün sınırını bulanıklaştırması için yapılmış. Yapının her ögesinin tasarımında temel hedef müşteriyi doğaya yakınlaştırmak.

Garden Hotpot Restaurant / MUDA-Architects

©Arch-Exist

Garden Hotpot Restaurant tasarım süreci için en zorlu girdilerden biri yapının çevresi olmuş. Restoranı çevreleyen doğal çevre olduka güzel fakat bir o kadar da karmaşık bir yapıya sahip. Restoran inşa edilirken alandaki onlarca okaliptüs ağacının korunması gerekiyor ve yapının üzerinde bulunduğu arazi yaklaşık 2 metrelik maksimum düşüşle eğri büğrü bir yüzeye sahip. Alanda doğaya tamamen saygılı ve insan müdahelesini minimuma indiren yapı için ekip değişik bir tasarım sürecine gidiyor: MUDA yapı için manuel haritalama yapıyor ve sahayı bizzat kayıt altına alıyor. Böylece bina net olarak okaliptüs ağaçları ve gölün konumuna göre tasarlandı.

Garden Hotpot Restaurant / MUDA-Architects

©Arch-Exist

Bu özelliklere sahip bir tasarım MUDA için aynı zamanda küçük ölçekli ve düşük bütçeli bir mimarlık için bir çeşit deney. Bu nedenle MUDA tasarımın her sürecinde bu iki ögeyi dikkate alıyor. Yapının inşasında görevli ekipler bile profesyonel ve malzeme bilgisi olmamasına rağmen yerli göçmen işçilerden oluşturuluyor. Böyle bir ekiple çalışan mimarlar, yüksek verim alabilmek ve restoranı istenen kalitede inşa edebilmek için, karmaşık yapısal noktalardan kaçınıp süreçte stratejik değişikliklere gitmiş. Tüm bina, inşaat süresini büyük ölçüde kısaltan ve maliyeti azaltan çelik yapı kaynak teknolojisi ile uygulanmış. Kısacası yapı, hem projede çalışan mimarlar hem de yapım ekibi açısından maliyet, süre ve kaynak verimliliğini arttıran bir sürece sahip.

Garden Hotpot Restaurant / MUDA-Architects

©Arch-Exist

Yenileme projesinin ilk aşaması olan restoran tamamlanmış ve halka açılmış. Hafif, doğa içinde gözden kaybolan şeffaf yapı, gölün etrafında oturan ve manzaranın tadını çıkaran müşterilerine 2019 yılının Nisan ayından beri hizmet veriyor. Ekolojik bir hotpot turu olarak MUDA tasarımı Garden Hotpot Restaurant, doğa ile entegre bir tasarım örneği.


RELATED POST