Haydar Aliyev Kültür Merkezi

© Hufton+Crow

Mimar : Zaha Hadid Architects
Yer: Bakü, Azerbaycan
Yapım yılı: 2013

Azerbaycan’ın en önemli yapılarından biri olarak gösterilen Haydar Aliyev Kültür Merkezi, 2007’de düzenlenen bir yarışmanın sonucunda Zaha Hadid tarafından tasarlandı. Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından yaptırılan bu eser, modern, sıradışı ve futuristik mimarisi ile Azeri toplumunun geleceğe yönelik yaklaşımının da bir sembolü olarak görülmektedir.

© Hufton+Crow

Kültür merkezi, adını 1969-2003 yılları arasında Azerbaycan’a liderlik yapmış olan Haydar Aliyev’den almıştır ve açılışı dönemin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla gerçekleşmiştir.

Azerbaycan ve Azeri toplumu için öneminin yanı sıra, Haydar Aliyev Kültür Merkezi dünya mimarisi adına da çok büyük önem teşkil eder. Zaha Hadid, dekonstrüktivizm akımının en önemli temsilcilerinden biri olarak, bu eserinde de akışkan ve postmodern bir tasarım ortaya çıkarmıştır. Binanın yüzeyleriyle oynanarak dik açılı kenarlar akışkan ve organik bir şekilde çözülmüştür.

© Hufton+Crow

Çelik uzay kafes iskelet sisteminin betonarme taşıyıcılar ile entegre edilmesi sonucunda Kültür Merkezi’nin ayakta durması sağlanmıştır. Kültür Merkezi’nin oditoryumunda uzun açıklıkları geçmek için, perde elemanlar ve tüm yapıyı saran kabuğa taşıyıcı özellikler verilmiştir.

© Hufton+Crow

Binanın dış cephesinde görülen akışkan ve sürekli mimari, binanin iç tasarımında da kendisini göstermektedir. Tasarlanan gösteri merkezinde müziğin ritminden ilham alınarak tasarlanmış balkonlar yapının iç mimarisini de ilgi çekici kılmaktır.

© Hufton+Crow
RELATED POST