READING

Iowa Yüksek Teknoloji Laboratuvarı

Iowa Yüksek Teknoloji Laboratuvarı

Iowa Yüksek Teknoloji Laboratuvarı - Frank Gehry

© Frank O. Gehry – The Complete Works

Mimar: Frank Gehry
Yer: Iowa City, ABD
Yapım yılı: 1987-1992

Iowa Üniversitesi için Frank Gehry tarafından tasarlanan Iowa Yüksek Teknoloji Laboratuvarı, laboratuvarlar, ofisler ve konferans salonlarını bulunduran bir eğitim merkezi. Iowa Nehri’nin yanında yaklaşık 12600 metrekarelik bir alan üzerinde bulunan yapı, Iowa Üniversitesi kampüsüne yapılmış bir eklenti. Toplam beş görsel ve işlevsel olarak farklı hacimden oluşan Iowa Yüksek Teknoloji Laboratuvarı’nın her bir birimi birbirinden bağımsız ve bütün olarak çalışabilecek şekilde tasarlanmış.

Iowa Yüksek Teknoloji Laboratuvarı - Frank Gehry

© Flickr : Parker Anderson

Merkezin en büyük kütlesi, 3 katlı araştırma binası. Iowa şehrindeki Stone City bölgesinden çıkarılan Anamosa kireçtaşı ile kaplanan hacim işlevsel olarak da kompleksin en büyük parçasını oluşturuyor. Bu yapının yanında bulunan tek katlı, tamamen bakır ile kaplanmış yapı ise ana mekanik odaları ve daha küçük laboratuvarları barındırıyor. Bu iki binanın içinde laboratuvarlar bulunduğu için, binalardan içeri giren ışığın ve sıcaklık dengesinin kontrol altında olması çok önemli. Bu nedenle bu iki binanın cephelerinde tamamen opak malzemeler tercih edilmiş ve pencere açıklıkları bu cephelere yerleştirilmemiş.

Iowa Yüksek Teknoloji Laboratuvarı - Frank Gehry

© Frank O. Gehry – The Complete Works

Komplekse giriş laboratuvarların olduğu binanın doğusundaki uzun dar bir binadan sağlanıyor. Mat paslanmaz çelik paneller ile kaplanmış bu binada idari ofisler, danışma ve bir sergi alanı bulunuyor. Bilim adamlarının ofislerinin bulunduğu bina, nehrin batı kıyısına doğru yayılmakta. Ofisler, beş kat yüksekliğinde, düzensiz bir şekilde tasarlanmış bir galeri boşluğunun etrafına yerleştirilmiş. Galeri boşluğunun üstünde, düz ve belirli açılarla yerleştirilmiş tavan pencereleri bulunuyor. Ofis binasının kristale benzer, parlak metal dokusu güneş ışıklarını yansıtıyor ve nehrin üstünde güzel bir yansıma oluşturuyor.

Iowa Yüksek Teknoloji Laboratuvarı - Frank Gehry plan

Plan / © Frank O. Gehry – The Complete Works

Giriş ve ofis binalarının arasında Iowa Yüksek Teknoloji Laboratuvarı’nın beşinci parçası bulunuyor. Serbest şekilde ayakta duran bu yapı bir konferans salonu. Salonun cephesindeki nehre bakan büyük açıklıklar ve 9 metre yüksekliğindeki avlusu yapının şekini belirleyen en önemli faktörler.

Iowa Yüksek Teknoloji Laboratuvarı - Frank Gehry görünüş

Görünüşler / © Frank O. Gehry – The Complete Works

Komplekste bulunan sonuncu yapı ise, yapının tasarım aşamasında çizilen fakat inşaatı sırasında yapımından vazgeçilen dört katlı bir ofis binasının betonarme temeli. Mali sıkıntılar yüzünden tamamlanamayan bu binanın temeli yarıda kalmış şekilde kampüste duruyor.

Iowa Yüksek Teknoloji Laboratuvarı - Frank Gehry

Maket / © Frank O. Gehry – The Complete Works

 


RELATED POST