Güneş Yumurtası (Solar Egg)

Güneş Yumurtası - Bigert & Bergström

©Jean Baptiste Beranger

Mimar: Bigert & Bergström
Yer: Kiruna, İsveç
Yapım yılı: 2017

Mats Bigert ve Lars Bergström tarafından tasarlanan Güneş Yumurtası (Solar Egg), İsveç’te bir enstelasyon projesi. Karla kaplı çevresi içinde parlayan Güneş Yumurtası aslında bir sauna yapısı. Sauna tasarımına aykırı yaklaşımıyla proje, 2017 yılının geçtiğimiz aylarında tamamlanmış.

Güneş Yumurtası - Bigert & Bergström

©Jean Baptiste Beranger

‘Yumurta’ şeklindeki enstelasyon, 5 metre yüksekliğinde ve 4 metre genişiliğinde, çok yüzeyli paslanmaz çelik kabuktan oluşmuş bir sauna. Dışı işe tamamen altın kaplama ve bu dış yüzey tam 69 ayrı parçadan bir araya getirilmiş. Bulunduğu yer olan Kiruna’nın kutup ikliminden etkilenerek tasarlanan yapı, aydınlanma durumunun mevsimsel olarak değişip 24 saatlik gecelerin yerini devamlı yaz ortası güneşine bıraktığı karakterinden esinlenmiş. Altın dış yüzeyi de, hem bunu hem de uzakta kalan Luossabacken kasabasını vurguluyor.

Güneş Yumurtası - Bigert & Bergström

©Jean Baptiste Beranger

Projenin ortaya çıkışı ise şu şekilde olmuş: ünlü bir İsveç firması olan Riksbygen, Kiruna’nın on yıllardır demir madeni kaynağı olması sonucu toprakta ortaya çıkan çöküntüler nedeniyle tüm bölgelerinin yeniden konumlandırılması ve bunun Kiruna’nın aynı zamanda kentsel peyzaj olarak büyümesine yol açması anısına Mats Bigert ve Lars Bergström (Bigert & Bergström) bir tasarım yapmaları için görevlendirmiş. Bigert & Bergström da bu istekle karşı karşıya kaldıklarında akıllarına ilk gelen fikir; Kiruna’nın yeniden doğuşuna bir sembol ve demir madenlerine saygı amaçlı ovel bir sauna tasarımı olmuş. Hayallerindeki fikri de, bu alışılmışın dışında fakat tanıdık form ile sağlamışlar. Formuyla enstelasyon, karların içine iniş yapmış bir araç gibi gözüküyor.

Güneş Yumurtası - Bigert & Bergström

©Jean Baptiste Beranger

Güneş Yumurtası’nın sauna kısmına dış kabuktan kırılmış hissi veren, kabuğu kırıklarıyla kesintiye uğratan, ziyaretçiye davetkar bir merdivenle giriliyor. Dıştan içeri girildiğinde çok yüzeyli cephe karakterinin içerde de korunduğunu görüyoruz; yalnızca altın kaplama yerine çam ahşabı ile devam ediyor.

Yumurtanın içindeki boşluk heykeli bir şekilde tasarlanmış. Saunanın tam ortasında kalp şeklindeki bir ısıtıcı dikkat çekiyor. Isı, saunaya bu kalp şeklindeki, odun ateşini kullanan demir ısıtıcı ve içindeki taşlardan yayılıyor.

Güneş Yumurtası - Bigert & Bergström

©Jean Baptiste Beranger

Bu eşsiz sauna deneyimini ziyaretçilere İsveç’in en kuzeyindeki kasaba sunan yapı, bölgeye aynı zamanda sıcak ve samimi bir ‘hoşgeldin’ niteliğinde ziyaretçiler ve yerliler için. Sauna da bunun bir dışavurumu olarak düşünülebiliyor projede. Bu bağlamda, ülkede farklı yerlere de taşınabilmesi için taşınabilir şekilde tasarlanmış Güneş Yumurtası (Solar Egg); çok yüzeyli yapının her bir parçası ayrılıp tekrar birleştirilebiliyor.

Güneş Yumurtası - Bigert & Bergström

©Jean Baptiste Beranger

‘’Saunalar hayranlık uyandıran mekanlar. Riksbygen bizden Kiruna’yı yorumlayan bir ese istediğinde, sohbeti birleştiren ve cesaretlendiren bir mekan keşfine çıkmamızın doğal olacağını düşündük. Saunalar da büyükten küçüğe her türlü konuyu farklı farklı insanlarla tartışabileceğiniz bir nevi kutsal alanlar. Bu fikirle yola çıktık. ‘’ diyor Mats Bigert ve Lars Bergström projeleri için.

Güneş Yumurtası - Bigert & Bergström

©Jean Baptiste Beranger

Güneş Yumurtası (Solar Egg) aynı zamanda Bigert & Bergström için insalığın iklim, doğa ve enerjiyle ilişkisini keşfeden bir öge. Bu bağlamda yumurta, yeniden doğuş ve konuşma ile fikir alışverişini besleyen bir kuluçka makinası hayalini teşvik eden bir sembol aslında.


RELATED POST