READING

Tianjin Binhai Kütüphanesi

Tianjin Binhai Kütüphanesi

Tianjin Binhai Kütüphanesi - MVRDV

©Ossip van Duivenbode

Mimar: MVRDV + Tianjin Urban Planning and Design Institute (TUPDI)
Yer: Tianjin, Çin
Yapım yılı: 2014-2017Çin’in Tianjin kentinde geçtiğimiz gün tamamlanmış olan kütüphane yapısı, MVRDV ve Tianjin Şehir Planlama ve Tasarım Enstitüsü (TUPDI) tarafından tasarlanmış. Tianjin Binhai Kütüphanesi, GMP Architects tarafından Tianjin için tasarlanan kültür masterplanının bir parçası. Eğitsel bir kaynak olan Tianjin Binhai Kütüphanesi, aynı zamanda şehirdeki yeni kültür merkezine bağlantı görevi görüyor.

Tianjin Binhai Kütüphanesi - MVRDV

©Ossip van Duivenbode

Yapı, çarpıcı bir şekilde ışık yayan bir küre etrafında şekilleniyor. Projede göz -the eye- olarak nitelendirilen bu kısım aslen bir oditoryumu barındırıyor. Göz, kütüphanenin merkezi, odak noktası. Bu odak noktasını saran teraslı kitap rafları gözün şeklini vurgular nitelikte tasarlanmış. Yapıyı delen göz, bu oyukta kitap raflarından oturma, dinlenme, kitap okuma, tırmanma, erişim alanı ve organik bir sosyal alan oluşturuyor.

Tianjin Binhai Kütüphanesi - MVRDV

©Ossip van Duivenbode

Korunaklı bir galeri içine oturtulan Tianjin Binhai Kütüphanesi’nde, binanın başlangıcından sirkülasyon ve oturma alanlarıyla en üst noktasına ilerleyen raflar, aydınlatılmış bir topoğrafya oluşturuyor dalgalı, yükselen, teraslı formuyla. Yapı, bu şekilde kendi bütüncül iç mekanını saran kendine özgü topoğrafyasını yaratıyor. Her kot, kitap raflarıyla sonlanıyor -raflar tam olarak 1,2 milyon kitabı barındıracak çoklukta. Aynı zamanda tasarımda dışarıdan gözlemlenmeye tamamen açık iç mekan. Yapı kendi topoğrafyasını dışarıdan da vurguluyor.

Tianjin Binhai Kütüphanesi - MVRDV

©Ossip van Duivenbode

‘’Göz kütüphanenin merkezi. Yapının kalbinde iç mekana 360 derecelik bir panorama sağlayan oditoryum bulunuyor; oldukça yansıtıcı karakteriyle.’’ diyor MVRDV kurucu ortağı Winy Maas. ‘’Tianjin Binhai Kütüphanesi’nin iç mekanı neredeyse bir mağara gibi, sürekli bir kitap rafı. Bir masterplan içinde tasarımı sürdürmemiz gerektiğinden binanın hacmine dokunamıyorduk biz de top şeklindeki oditoryumu binanın içine yuvarladık ve onu bilgi ve medya verileriyle kucaklayan bir mekan yarattık.’’

 

Tianjin Binhai Kütüphanesi - MVRDV

Diyagram

Maas şöyle devam ediyor: ’’Yapıyı, içeride bir kamusal alan yaratıp açtık; yapının merkezi kentsel bir oturma odası. Kitap rafları oturmak için harika alanlar; aynı zamanda üst kotlara ulaşımı da sağlıyorlar. Rafların formundaki açılar ve kırılmalar da mekanın farklı kullanımları için kışkırtıyor kullanıcıları; yürümek, okumak, tartışmak, sosyalleşmek, toplantı yapmak gibi.’’Tianjin Binhai Kütüphanesi’nin 5 kotunda eğitim üzerine programlanmış alanlar bulunuyor. Yeraltında kalan kısımda servis alanları, kitap depoları ve geniş bir arşiv çözülmüş. Zemin katta ise çocuktan yaşlıya herkes için kolay erişim sağlanmış olan okuma alanları bulunuyor. İlk ve ikinci katlar öncelikli olarak okuma odalarına, yine kitaplara ve dinlenme mekanlarına ayrılmış. Kalan son iki katta ise toplantı odaları, ofisler, bilgisayar ve audio odaları bulunuyor.

Tianjin Binhai Kütüphanesi - MVRDV

©Ossip van Duivenbode

Tamamlanması 3 yıl alan Tianjin Binhai Kütüphanesi, daha önce bahsettiğimiz gibi yapılan masterplanın bir parçası. Kütüphane, bu masterplan dahilinde tasarlanmış olan 4 farklı yapıya, ‘kültürel koridorlar’ ile bağlanıyor. Aynalı yapıda küresel bir oditoryum etrafında şekillenen kütüphane yeni kültürel merkezle şehirdeki park arasında bir bağlantı oluşturuyor. Bu yüzden hem içeriden önündeki parkı izleyemeye hem de dışarıdan yapının etkileyici iç mekanını gözlemlenmeye müsait bir tasarım hedeflenmiş.

Tianjin Binhai Kütüphanesi - MVRDV

©Ossip van Duivenbode

GMP tarafından 120.000 metrekarelik masterplan dahilindeki tasarımda sıkı bir yapım programı varmış. Bu da MVRDV’nin yapıyla ilgili bir başka fikri olan üst kotlardaki odalardan kitap raflarına erişim sağlamanın elimine olmasına neden olmuş. Tasarım ekibi, ileride bunu gerçekleştirebileceklerini dile getiriyor. Fakat o zamana kadar üst kotlardaki kitapların yerini kitap resmi basılı perfore alüminyum levhalar alacak.
RELATED POST