MAAT Lizbon

MAAT Lizbon- AL_A

©Francisco Nogueira

Mimar: AL_A
Yer: Lizbon, Portekiz
Yapım yılı: 2016MAAT Lizbon (Museum of Art, Architecture and Technology), Lizbon’un Tagus, Belem bölgesinde nehir kıyısında dışa yönelen yapısıyla yer almıştır. Belem’in kıyıları Portekiz’in ünlü keşifçilerinin denize açıldığı yer olarak bilinir. Nehirle ve dış dünyayla yeni bir ilişki öneren bu sanat galerisi güçlü olduğu kadar hassas ve düşük yükseltili yapısında çağdaş sanat, mimarlık ve teknoloji yakınsallığını keşfeder.

MAAT Lizbon- AL_A

©Francisco Nogueira

Bina EDP Foundation’ın sanat kampüsünün ana planında merkezde yer alır. Bu sanat kampüsü aynı zamanda yeni işlev kazandırılan Central Tejo elektrik santraline de ev sahipliği yapar. Peyzajda kaybolan yapısıyla MAAT Lizbon, ziyaretçilerin kibarca tasrif edilmiş bir kemerin -batı mimarisinin en eski formlarından biri- içine doğru ve ya bu kemerin üzerinden yürümesine izin verir.

MAAT Lizbon- AL_A

©Hufton+Crow

Çatı fiziksel ve kavramsal olarak şehrin kalbi olan Tejo nehriyle ilişki kuran, ziyaretçilerin nehirden uzaklaşarak şehir manzarasının tadını çıkarabildiği, geceleri Lizbon’u arka plan alarak film izleyebildiği ortak bir dış odaya dönüşür. Aşağısında ise deneyim ve etkileşimler oluşturması için, akıcı bir şekilde iç içe geçmiş, 3 farklı disiplinin keşistiği noktada sergi alanları, kamusal alanların uzantısıdır. Bu mekanlar dönüştürülen Central Tejo binasının galerilerini tamamlar.

MAAT Lizbon- AL_A

©Francisco Nogueira

Portekiz’in zengin seramik ve el işi geleneği üzerine tasarlanan  üç boyutlu kırık yapılı seramik karolar dış cepheyi belirgin hale getirir ve su, ışık, gölgenin değişik oyunlar oluşturduğu  kompleks bir yüzey oluşturur. Çatının ön çıkıntısı, giriş için bir gölgelik oluştururken aynı zamanda sudan yansıyan gün ışığını binanın içine yansıtır.


RELATED POST