MAXXI Müzesi

MAXXI Müzesi / Zaha Hadid

© Iwan Baan

Mimar: Zaha Hadid Architects
Yer: Roma, İtalya
Yapım yılı: 2009

Açılımı 21. Yüzyıl Sanat Eserleri Müzesi olan MAXXI Müzesi, Zaha Hadid tarafından tasarlanmıştır. 2009 yılında yapımı tamamlanan müze, kültürel ve sanatsal zenginliği ile bilinen Roma’nın en önemli müzelerinden biri haline gelmiştir. MAXXI, Roma’daki ilk ulusal modern sanatlar müzesidir.

©Iwan Baan

Zaha Hadid, müzeyi tasarlarken yapının bir ‘sanat kampüsü’ olmasını hedeflemiştir. Hareketli ve interaktif bir iç mekan tasarımı ile, yapının içindeki yolların ve insanların kullandığı geçiş alanlarının çakışması amaçlanmıştır. Esneklik olgusu temel alınarak plan düzeni oluşturulmuştur. Üretilen sergi alanlarının devamlılığı, bu mekanların geçici ve hareketli sergiler için kullanılabilmesini sağlamıştır. Sergi alanlarında devamlılığı etkileyecek duvarların veya herhangi bir engelin olmasından kaçınılmıştır.

©Iwan Baan

Yapının girişinde bulunan avlu, müze binasının temel elemanlarını bulundurmaktadır. Eğimli beton duvarlar ve katları bağlayan siyah asma merdivenler yapının ana mimari kimliğini oluşturmaktadır. Avlu ve müzedeki bazı sergi alanları, güneş ışığı ile doğal olarak aydınlanmaktadır. Zaha Hadid, farklı perspektif noktaları ve parçalara ayrılmış geometrik bir düzen ile mekanlar arası akışı sağlamaya çalışmıştır. Bu önerilen sistem, hayatın kendisinde de olduğu gibi düzenli değil, kaotik bir yapıdadır.

©Iwan Baan

Zaha Hadid’in sunduğu kaotik sistem ve yeniden inşa edilmiş akış modeli, Roma’nın klasik, tarihi ve statik yapısı ile çelişmektedir. Ancak mimar, tasarımında klasik dokunuşlara yer vererek bu zıt ilişki arasında bir köprü kurmaya çalışmıştır.

Eğimli, pürüzsüz duvarlar ve yapının genel dokusu klasik simetrik cephe tasarımı ile örtüşmektedir. Aynı zamanda, bulunduğu arazinin çevresindeki binaların durumuna göre yapının şekli belirlenmiştir. Yapının çevresindeki yapıların akslarına göre şekillenen geometrisi, müze binasının şehrin dokusu ile uyumlu olmasını sağlamıştır.

©Iwan Baan

MAXXI Müzesi’nin doğal yollardan, güneş ışığı ile aydınlatılmasına önem verilmiştir. Yapının çatı kısmını taşıyan kalın beton kirişlerin arasına yerleştirilen açıklıklar cam ile kaplanmıştır. Bu taşıyıcı kirişler aynı zamanda sanat eserlerinin asılması için de kullanılmıştır. Kirişler, merdivenler ve yerde kullanılan ışıklandırma sistemi, müzeye giren ziyaretçiler için bir seyir rotası oluşturmaktadır.


RELATED POST