Vegan Evi

Vegan Evi / Block Architects

©Quang Tran

Mimar: Block Architects
Yer: Ho Chi Ming, Vietnam
Yapım yılı: 2014

Vegan Evi, 1965 yılında inşa edilmiş bir apartmanın terasında bulunan evin sahibinin, eski ve kötü vaziyette olan evi kültürel bir alana dönüştürmek istemesiyle ortaya çıkmıştır. Ev, insanların buluşup konuştukları, çoğunluk geleneksel vegan Vietnam yemekleri pişirdikleri bir yerdir. Eski konut, böylelikle bir buluşma ve sosyalleşme noktası haline gelmiştir.

Eskiz

Evin sahibi, çevresinden ve arkadaşlarından bulabildiği tüm eski kullanılmayan eşyaları evinin restorasyonunda kullanmak için toplamıştır. Evin masa, sandalye, gardrop, penceleler ve avize gibi ihtiyaçları bu şekilde karşılanmıştır.

Vegan Evi / Block Architects

©Quang Tran

Sahibin, evin restorasyonu için çok fazla parası olmadığı için bu eski eşyalar değiştirilerek kullanılmış ve evin geleneksel havasını bozmadan mekana yeni bir kimlik kazandırmıştır. Ayrıca, evin restorasyonu geri dönüştürülebilir malzemelerin kulanımıyla ve eski malzemelerin değerlendirilmesiyle sürdürebilir bir süreç haline gelmiştir.

Vegan Evi’nin cephesinde kullanılan eski ahşap panjurlar yapıya genel karakterini vermektedir. Geleneksel Vietnam mimarisinde sıkça kullanılan ahşap panjurlar, yeni bir mimari kimlik kazandırılarak Vegan Evi’nin cephesine entegre edilmiştir. Böylece evin eski cephesi renkli bir kabuk ile örtülebilmiştir. Bu da eve hem görsel bir özellik hem de ev içinde istenen dışarıya karşı opaklık sağlamıştır.

©Quang Tran

Yapının restorasyonunda yeni ve eski uyumuna önem verilmiştir. Mimar, farklı kültürlerden pek çok misafire ev sahipliği yapacak bir ortam tasarlamak istediği için, eskiden var olan ve yeni eklenen parçaların uyumu evin içinde özgün bir atmosfer yaratmaktadır. Zaman geçtikçe binaya gelen insanların yapıya yeni ruhunu kazandırmaları istenmiştir.


RELATED POST