READING

Miho Estetik Enstitüsü Şapeli

Miho Estetik Enstitüsü Şapeli

©Higashide Photo Studio

Mimar: I.M. Pei & io Architects
Yer: Shigaraki, Shiga, Japonya
Yapım yılı: 2012

Miho Estetik Enstitüsü, Kyoto’nun doğusunda Shigaraki bölgesinde bulunan özel bir yatılı okul. Enstitü, ünlü Çinli mimar I.M. Pei ve Japon mimarlık ofisi io Architects’in ortak çalışması sonucunda tasarlanmıştır. I.M Pei, kampüsün merkezindeki şapeli tasarlamış. Enstitüyü oluşturan geriye kalan 12 okul binası ise io Architects tarafından tasarlanmıştır.

Miho Estetik Enstitüsü, I.M. Pei - masterplan

©Higashide Photo Studio

8 hektarlık selvi ağaçlarının sıkça bulunduğu ormanlık bir arazi üzerine tasarlanan proje 7. sınıftan 12. sınıfa kadar toplam 240 öğrenciye hizmet vermek amacıyla planlanmıştır. Kampüs toplam olarak 15,700 metrekarelik eğitim alanları, idari ofisler, kütüphane, spor salonu ve sanat galerileri, 7300 metrekarelik yatakhaneler, 100 metrekarelik bir Japon pavyonu ve I.M. Pei tarafından tasarlanmış 1800 metrekarelik Şapel’i içermektedir.

Miho Estetik Enstitüsü, I.M. Pei - konstrüksiyon detayı

©Higashide Photo Studio

Şapel, kampüsün en önemli parçalarından biridir. Asimetrik koni biçiminde bir kesite sahip olan şapelin gözyaşı damlası şeklinde bir plan şeması vardır. Toplam 19 metre yükselen şapel, 300 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Betonarme taşıyıcılar kullanılarak ayakta tutulan şapelin cephesi, 18 metre uzunluğunda, 5 milimetre kalınlığında kum püskürtülmüş paslanmaz çelik paneller ile kaplanmıştır.

Şapelin iç duvarlarında, kırmızı Japon sedir ağacı kaplama kullanılmıştır. Zemin kaplamasında ise Fransız kireçtaşı ve beyaz meşe ağacı tercih edilmiştir.

Miho Estetik Enstitüsü, I.M. Pei - iç mimari

©Higashide Photo Studio

Şapel’in konik tasarımı, giriş bölümünde açılmaktadır. Bu açıklık tamamen cam ile kaplanarak yapının girişi belli edilmiş ve dışarıdan bakıldığında şapelin içinde kullanılan ahşap iç kaplamaların göze çarpması sağlanmıştır. Yapının bu cephesinde ve koni biçimindeki duvarların birleşme noktasında bırakılan açıklıklar şapelin doğal güneş ışığı ile aydınlanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda, şapelin içinde asılı duran büyük dairesel ışıklandırma da I.M. Pei tarafından tasarlanmıştır. 

Miho Estetik Enstitüsü, I.M. Pei - masterplan iç mimari

©Higashide Photo Studio

 


RELATED POST