READING

Petronas İkiz Kuleleri

Petronas İkiz Kuleleri

Petronas İkiz Kuleleri - Cesar Pelli

Mimar: Cesar Pelli
Yer: Kuala Lumpur, Malezya
Yapım yılı: 1998

Cesar Pelli tarafından tasarlanan ve inşaatı 1998 yılında tarafından tasarlanan Petronas İkiz Kuleleri, islam mimarisinden, modernizm akımından ve Malezya’nın geçmişinden izler taşıyan bir yapı. 2018 yılı itibariyle dünyanın en yüksek ikiz kuleleri ünvanını elinde bulunduran Petronas İkiz Kuleleri, inşa edildiği 1998 yılından 2004 yılına kadar dünyanın en yüksek gökdeleni olarak kaldı.

Petronas İkiz Kuleleri - Cesar Pelli

Wikimedia Commons

Petronas İkiz Kuleleri’nin dünyaca bilinmesinin sebebi yalnızca akıl almaz yüksekliği değil. 452 metre yüksekliğindeki devasa yapı, Malezya’daki dominant islam kültürünün mimari bir temsilcisi olarak görülüyor. Pelli’nin islam motif ve sembollerini tasarımın tamamına entegre etmesi, binaya sembolik bir değer kazandırıyor. Bu sayede Kuala Lumpur, Malezya ve dolayısıyla İslam kültürü pek çok mimar ve takipçinin radarına girmeyi başarmış.

Petronas İkiz Kuleleri - Cesar Pelli

Wikimedia Commons

Pelli, binanın plan şemasını, İslam kültüründe sıkça kullanılan, iki karenin üst üste gelerek oluşturduğu ve ortasında bir yuvarlak bulunan Rub El Hizb motifi üzerinden kurgulamış. İki kule de bu plan düzeni sayesinde 8 kenara sahip.

Kulelerin her birinde toplam 76 asansör bulunuyor. Kuleler topman 32,000 adet pencereye sahip ve bu pencerelerde kullanılan lamine camlar sayesinde binanın içine zararlı UV ışınları giremiyor. Cami minarelerini andıran kulelerin antenleri ise 73.5 metre yüksekliğinde.

Petronas İkiz Kuleleri - Cesar Pelli

© Flickr – einalem

Yapının en dikkat çeken özelliklerinden biri de 41 ve 42. katlar arasında bulunan ve iki kuleyi birbirine bağlayan 58 metre uzunluğundaki çelik köprü. Bu köprü acil durumlarda bir yangın çıkışı olarak kullanılması amacıyla tasarlanmış. Her iki kuleye de tam olarak bağlanmayan bu köprü bu sayede yoğun rüzgar ve deprem durumlarında iki kuleden de ayrı hareket edebiliyor. Aynı zamanda köprü, kuleleri ziyaret etmek isteyen kullanıcıların çıkabildiği en yüksek nokta.

Petronas İkiz Kuleleri - Cesar Pelli

Wikimedia Commons

Petronas İkiz Kuleleri, strüktürel açıdan derslik bir yapı. Kuleler, dünyanın en büyük temelinin üzerinde yükseliyor. Yerin yaklaşık 120 metre aşağısında bulunan binanın temeli, eşi görülmemiş bir derinlikte. Çoğunlukla böylesine yüksek yapılarda çelik taşıyıcı elemanlar tercih edilir ancak Petronas İkiz Kuleleri’nde üstlenici firma çelik ile çalışmak istememiş. Bu nedenle yapıda çok dayanıklı betonarme taşıyıcı elemanlar kullanılmış. Ayrıca yapının kıvrımlı şekli sayesinde kulelerin üzerine düşen rüzgar yükü bir miktar azalıyor.

Petronas İkiz Kuleleri - Cesar Pelli

Wikimedia Commons

Her ne kadar Petronas İkiz Kuleleri dünyanın en yüksek binası ünvanını yitirse de, kuleler hala Kuala Lumpur’un en önemli ikonları. Yapı 1998 yılında tasarlanmasına rağmen günümüzde de en etkileyici modern gökdelenler arasında yer alıyor. Kuleler, pek çok kişi tarafından Dünya Ticaret Merkezi – İkiz Kuleler’e benzetiliyor.


RELATED POST

  1. […] kendisine hayran bırakmaktadır. Gelelim Kuala Lumpur’da gezilecek yerlere. Şehrin simgesi olan Petronas İkiz Kuleleri kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında bulunmalı. Mükemmel bir mimariye sahip olan […]