Stadthaus M1

Stadthaus M1 - Barkow Leibinger

©Zooey Braun

Mimar: Barkow Leibinger
Yer: Freiburg, Almanya
Yapım yılı: 2013

Stadthaus M1, Almanya’nın Freiburg şehrinde bulunan bir toplu konut ve otel kompleksi. Barkow Leibinger tarafından tasarlanan yapı, bir konut, otel ve alışveriş kompleksi tasarlamak üzere başlatılan yarışmanın birincisi seçilerek inşa edilmiştir.

Stadthaus M1 - Barkow Leibinger

©Zooey Braun

Tasarım, otel ve konut fonksiyonlarının iki farklı hacime bölünerek kurgulanmasını önermiştir. Otel ve konut alanları iki farklı binada çözülmüştür. Bu iki bina birbirlerine cephe ilişkisi ve çatı topoğrafyasının devam etmesi ile bağlanmaktadır. Alışveriş için tasarlanan dükkanlar ise zemin katta, sokak seviyesinde bulunmaktadır.

Stadthaus M1 - Barkow Leibinger

©Zooey Braun

Otel binası, Freiburg’un işlek caddelerinden biri olan Merzhauser caddesine açılmaktadır. Böylece otel binası daha kamuya açık bir özellik kazanmıştır. Otele nispeten, konut için ayrılan yapının daha özel ve ‘gizli’ olması hedeflenmiştir. İki bina arasında kalan boşluk ise ‘yeşil cep’ olarak ayrılmış ve böylece binaların arasında kamusal geçişi de sağlayacak bir alan tasarlanmıştır.

Stadthaus M1 aynı zamanda sürdürülebilir teknoloji kullanılarak tasarlanmıştır. Basit cephe tasarımı yapının enerji kullanımını azaltmaktadır. 3 kat yalıtım malzemesi ile kaplanan ahşap cephe ısı transferini minimum indirmektedir. Aynı zamanda pencerelere toplanır güneş kontrol elemanları yerleştirilerek içeri giren güneş ışığının kontrol edilmesi sağlanmıştır.

Stadthaus M1 - Barkow Leibinger

©Ina Reinecke

Yapının güney cephesinin üzerine yerleştirilen dikey kablolar ve bu kablolar üzerinde yükselen sarmaşıklar da, özellikle yaz ayları için güneşten koruyucu bir katman oluşturmaktadır. Kuzey cephede kullanılan sedir ağacından üretilmiş cephe elemanları ise iki binanın cephelerini birleştirmektedir.

Stadthaus M1 - Barkow Leibinger

©Zooey Braun

Stadthaus M1, yapısal olarak farklı konstrüksiyon tekniklerinin bir araya gelmesiyle inşa edilmiştir. Betonarme iskelet sistem, taşıyıcı olmayan yalıtılmış ahşap iskelet sistemiyle bir araya gelerek yapının taşıyıcı iskeletini oluşturmaktadır. Bu hibrit sistem, enerji korunumu açısından geleneksel yığma yapılara göre çok daha avantajlı olmasıyla birlikte, aynı zamanda duvar ve döşeme kalınlıklarının azlığı sebebiyle bina içerisindeki kullanılabilir hacmi de arttırmaktadır.

Stadthaus M1 - Barkow Leibinger

©Ina Reinecke

Güneş enerjisinden yararlanabilmek için yapının çatısına fotovoltaik paneller yerleştirilmiştir. Bu sayede otel ve evlerde kullanılan elektrik enerjisinin bir kısmı yapının kendisi tarafından üretilebilmektedir.


RELATED POST