READING

Selgas Cano Mimarlık Ofisi

Selgas Cano Mimarlık Ofisi

© Iwan Baan

Mimar: Selgas Cano
Yer: Madrid, İspanya
Yapım yılı: 2007

Selgas Cano Mimarlık Ofisi, Selgas Cano’nun kendi mimarlık büroları için tasarladıkları ofis binasıdır. İspanyol mimarlar Jose Selgas ve Lucia Cano tarafından yürütülen büro, Madrid yakınlarındaki ormanlık alan içerisine inşa edilmiştir.

©Iwan Baan

Tünel şeklinde bir hacim olarak tasarlanan mimarlık ofisi, doğa ile iç içe olan tasarımı ile dikkat çekmektedir. Doğu-batı doğrultusunda uzayan yapının kuzey cephesinde 20mm kalınlığında transparan bir cam kullanılarak ofisin gün ışığı ve doğa ile ilişkisinin kesilmesi engellenmiştir. Ayrıca, yapı ve kuzey cephesindeki camlar eğimli tasarlanmıştır.

©Iwan Baan

Kuzey cephesinin transparan tasarımına karşın, yapının güney cephesi opak, akrilik 110mm kalınlığındaki fiberglass ve polyester bir duvar ile kapatılmıştır. Bu opaklık, yapıya ihtiyacı olan güneş korunumunu sağlamaktadır.

©Iwan Baan

Selgas Cano tarafından bir ‘aerodinamik tüp’ olarak nitelendirilen tasarım, transparan ve opak elemanların hibrit kullanımıyla interaktif ve canlı bir ofis ortamı sağlamaktadır. Kuzey cephesindeki camların, çalışanların masaları ile hizalanması, ofisteki çalışma ortamının dışarıdaki doğa ile entegre olmasına fırsat sağlamıştır. Aynı zamanda, pencerelerin kıvrılarak çatı sisteminin bir parçasını oluşturması, çalışanların yukarı baktıklarında gökyüzünü görebilmelerine olanak vermiştir.

©Iwan Baan

Selgas Cano Mimarlık Ofisi binasının yarısı, toprağın altına gömülmüştür. Bu sayede toprak, yapıda bir yalıtım elemanı olarak kullanılabilmiştir. Madrid’in Akdeniz ikliminin etkisi ile sıcak yazlara sahip olması, ısı yalıtımını önemli tasarım parametrelerinden biri haline getirmiştir. Bu yalıtımın doğal olarak sağlanabilmesi ise sürdürülebilirlik ve ekonomik açıdan ofis için bir avantajdır.

©Iwan Baan

Yer seviyesinin altında olan ofis alanına, taş bir merdiven ile inilmektedir.

 


RELATED POST