Vessel

Vessel / Heatherwick Studio

© Getty Images

Mimar: Heatherwick Studio
Yer: Hudson Yards, New York, ABD
Yapım yılı: 2013-2019

Vessel, New York’ta Hudson Yards bölgesinde devasa bir kent simgesi. İngiliz mimar Thomas Heatherwick’in (Heatherwick Studio) uzun süredir beklenen tasarımı, 15 Mart 2019’da açıldı. Özel emlak geliştirme bölgerinden biri olan Hudson Yards’a kamusallığı dahil etme amacıyla tasarlanmış meydanda Vessel, kentsel bir odak noktası. Yapı, Escher’in eserlerindeki gibi bir tür labirent kurgulayan 154 kol sarmal merdivenden oluşan bir heykel.

Vessel / Heatherwick Studio

© Related-Oxford (Michael Maron)

Vessel, yeni bir tip kamusal alan. 2.465 basamaktan oluşan 16 katlı dairesel tırmanma çerçevesi, 80 sahanlığıyla Hudson Nehri’ne ve Manhattan’a eşsiz manzaralara sahip. Projenin amacı, Hudson Yards’a yeni bir kamusallık katmak. Hudson Yards, Amerikan tarihinin en büyük emlak projelerinden biri. Proje, Manhattan’ın Yukarı Batı Yakası’ndaki eski bir demiryolu alanını, yaklaşık 5 dönümden fazla alan kaplayan kamusal mekan ve bahçelerle dönüşümünü gerçekleştiriyor. Bu projenin ana meydanınında bulunan Vessel da, kurgulanan bu kamusallığın odağı.

Vessel / Heatherwick Studio

© Related-Oxford (Michael Maron)

Yapı, bölge için Heatherwick’ten bir tasarım istenmesiyle ortaya çıkmış. Bu tasarımda istenen, insanları bölgenin kalbine çekmesi ve Manhattan’da buluşmak için yeni bir mekan yaratması. Heatherwick Studio için de projenin en zorlayıcı noktalarından biri, etrafındaki yüksek binaların arasında ve meydanın ölçeğinde kaybolmayacak, hatırlanabilir bir yapı yaratmak olmuş. Ekip ilk olarak tasarıma birkaç parametre belirleyerek başlamış: tasarım akılda kalıcı tek bir obje olmalı, meydana dağıtılmış birçok objenin bütünü olmamalı, hareketsiz bir heykel olmak yerine etkileşimi teşvik eden sosyal karşılaşma olmalı -ve eğlenceli olmalı.

Vessel / Heatherwick Studio

© Shutterstock: Scootercaster

Proje ile ilgili Heatherwick Studio: “Basamaklar arasındaki boşlukları açarak ve böylece üç boyutlu bir kafes oluşturarak kamu meydanı yukarı doğru gerilebilir ve farklı yollarla keşfedilebilecek bir milden uzun rotalar oluşturabilir. Birbirine bağlanan 154 kol merdivenle sürekli bir ‘basamak kuyusu’ yaratan geometrik düzenle kurgulanan obje, kendi kendini taşıyabilir olmalı. Bunun için ek kolon ve kirişlere ihtiyaç duymayan ihtiyatlı bir yapısal çözüm gerekliydi.

Bu strüktürel gereklilik, her bir çift merdivenin arasına çelik bir omurga yerleştirerek, ‘yukarı’ ve ‘aşağı’ arasında doğal bir ayrım yaratarak çözüldü. Bu yapının ham bırakılmış çeliği, nesneye berraklık ve bütünlük kazandırmak için yapıda açığa çıkarılmakta ve merdivenlerin alt tarafı, onları, yapıyı çevreleyen Hudson Yards mimarisinden ayıran, bakır tonlu bir metalle kaplanıyor.”

Vessel / Heatherwick Studio

© Related-Oxford (Michael Maron)

Vessel’in bağlantı elemanlarından korkuluklara her bir bileşeni, ısmarlamaymış. Yapının strüktürel olarak en küçük ögesi, ikili meriven çiftini barındıran devasa çelik birimler. Birimler, Venedik’teki özel bir üretici (Cimolai) tarafından üretilmiş ve İtalya’dan 6 farklı sefer ile gelmiş. Geldiktan sonra da alanda 3 yıl süren bir birleştirme sürecinden geçmiş -yapının boyutundan dolayı. Yine de bu devasa boyuta rağmen Vessel, aslında insan ölçeğinde tırmanılacak, keşfedilecek ve zevk alınacak bir  heykel olarak tasarlanıyor. Vessel, en temelde ziyaretçileriyle canlanan ve meydan hayatını yansıtan basit bir strüktür.

Vessel / Heatherwick Studio

© Related-Oxford (Michael Maron)

“Vessel için fikir, kısmen Hindistan’da insanların su almak için aşağı indiği merdiven kuyularına ait büyüleyici resimlerle ortaya çıktı. Bu fikirle biz de, bir bakıma, sadece insanları bir araya getirecek, insanlar için bir amfitiyatro yaratılabilir mi bunu sorguladık…En başından beri tutkumuz, yoğunluk ve sosyalleşmeydi -ve tabiki Hudson Yards’a bir kalp yaratma. Fakat bu pasif, yalnızca insanların bakıp fotoğraf çekip geçeceği bir obje olarak değil; insanları gerçekten bir araya getiren bir şey olmalıydı.” diyor Heatherwick Studio ekibi.

Vessel / Heatherwick Studio

© Related-Oxford (Michael Maron)

Uzaktan bir çeşit arıkovanı gibi algılanan Vessel, New York’ta insaları hem mod olarak hem de gerçek anlamda yükseltecek ve şehrin farklı perspektiflerine seyir imkanı sağlayacak bir kentsel nokta yaratıyor. Heatherwick’in tasarımı, sürecin başladığı zamandan beri yoğun ilgi gören bir proje. Kentin yeni buluşma noktası ve dev heykeli, şimdi ziyaretçilerden gelen yoğun ilgiyle karşı karşıya.


RELATED POST