Dessau Bauhaus

Dessau Bauhaus - Walter Gropius

©Thomas Lewandovski

Mimar: Walter Gropius
Yer: Dessau, Almanya
Yapım yılı: 1926

Dessau Bauhaus, mimarlık, sanat, endüstriyel tasarım, grafik tasarım ve iç mimarinin kesişiminde ortaya çıkan yeni bir tasarım anlayışında, Walter Gropius tarafından tasarlanan bir yapı. Mimarlığı sonsuza kadar etkileyecek bir yapı olması ümidiyle tasarlanmış Dessau Bauhaus.

Dessau Bauhaus - Walter Gropius

©Gili Merin

Önce Weimer’da bulunan Bauhaus tasarım okulunun politik nedenlerle Dessau’ya taşınmasıyla ortaya çıkmış. Gropius, mimari prensiplerini yansıtacak bir yapı tasarlama umuduyla başlamış. Gropius’un o zamana göre daha futuristik olan tarzını ortaya koyan Dessau Bauhaus, neoklasik tarzın da izlerini barındırıyor.

Dessau Bauhaus - Walter Gropius

©Thomas Lewandovski

Bir tasarım okulu olarak içinde eğitim-öğretim hacimler, öğrenci ve çalışanlar için konut alanları, oditoyum ve ofis alanları barındırıyor. Plan bir rüzgar gülü şeklinde yerleştirilmiş kütleler, arazi ölçeğinde bakıldığında Dessau bölgesinin çevresinde üretilen uçak pervanelerine referans veriyor.

Dessau Bauhaus - Walter Gropius

Aksonometrik ©Dennis Sharp

Üç kanattan oluşan Bauhaus Dessau, köprülerle birbirine bağlanmış. İki katlı köprü kısımlarında atölye ve okul fonksiyonları bulunuyor. Alt katlarda ise ofisler var. Konut ve okul alanları ise bu üç kanattan biri ile bağlanmış. Bunun sebebi her yerden yemekhane ve toplantı salonuna erişimin kolaylaştırılmak istenmesi. Okul kanadı, sınıf, yönetim, personel odaları, kütüphane, fizik laboratuarı, maket atölyeleri ve depo bulunduruyor. Bunlar, iki normal kat ve bir yükseltilmiş zemin katta çözülmüş.

Dessau Bauhaus - Walter Gropius

©Thomas Lewandovski

Mimarlık ve genel tasarım öğrencilerine yönelik kompleks olması nedeniyle Gropius, tasarımda strüktürel ve teknolojik yenilikleri de katmayı hedeflemiş. Bunlardan bazıları; cam, betonarme ve tuğla kullanımında yenilikler, mantar çatı ve üstünde yürünebilen asfalt karolu çatı kullanımı.

Dessau Bauhaus - Walter Gropius

©Thomas Lewandovski

Dessau Bauhaus bina yapım aşamasına bünyesindeki öğrencileri de dahil ediyor; iç tasarımda duvar boyama atölyesi, aydınlatma metal atölyesi, bina yazıları ise basımevi tarafından yapılmış. Böylelikle, bu tasarımıyla Gropius, mimarideki total work anlayışını yansıtmış.

Total Work: Gropius’un tasarımda var olan disiplinlerin birlikte ve koordine bir şekilde çalıştığı, Bauhaus öğrencilerinin sürece dahil olduğu tasarım anlayışı.

Dessau Bauhaus - Walter Gropius

©Thomas Lewandovski

Yapı, büyük ölçüde camla kaplı. Özellikle atölye kısımlarında bulunan devasa pencerelerle, şeffaflığı, yeni mimarlığın mekanik ve dışarıya açık karakterini vurguluyor. Binanın taşıyıcıları ise bunu sağlamak amacıyla cephenin gerisine çekilmiş.


RELATED POST