READING

El Anfiteatro

El Anfiteatro

El Anfiteatro - Ricardo Bofill

Mimar: Ricardo Bofill, Taller de Arquitectura
Yer: Calpe, İspanya
Yapım yılı: 1983

El Anfiteatro, Ricardo Bofill’in La Manzanera projesinin bir parçası olarak tasarladığı, 27 lüks daireden oluşan bir konut kompleksi. Alicante’nin yukarısında Calpe bölgesinde bulunan El Anfiteatro, Bofill’in ünlü eserleri La Muralla Roja ve Xanadu’nun komşusu. Calpe’de dağlık bir tepenin üstünde yer alan yapı, Akdeniz ve Rock of Ifach (Ifach Taşı) manzarasına sahip. İsminden de anlaşılabildiği üzere klasik bir amfitiyatro şeklinde tasarlanan El Anfiteatro, geleneksel Yunan mimarisinin Bofill tarafından bir yorumu.

El Anfiteatro - Ricardo Bofill

© Ricardo Bofill Taller de Arquitectura

Her biri çift tarafa bakan dubleks evler, merkezi bir daire etrafında yer alan üç binaya dağıtılmış durumda. Kompleksin uçuruma bakan tarafında ise tüm kullanıcılar için tasarlanmış bir yüzme havuzu bulunuyor. Yüzme havuzu Bofill tarafından yaz aktivitelerinin gerçek tiyatrosu olarak tanımlanmış ve Yunan amfitiyatrolarında sahnenin bulunduğu yere yerleştirilmiş. Yüzme havuzunun iki tarafında ise uçurum boyunca uzanan iki dikdörtgen şeklinde bina bulunuyor.

El Anfiteatro - Ricardo Bofill

© Ricardo Bofill Taller de Arquitectura

Denizden El Anfiteatro’ya bakıldığında, bu iki dikdörtgensel binanın klasik mimarideki pilastere benzeyen karakterdeki cephesi gözüküyor. Dairelerin ayrımlarına göre planlanmış bu cephe tasarımı sayesinde yapının içinden Calpe’nin eşsiz Akdeniz manzarası en iyi şekilde izlenebiliyor. Yapının girişi, arka cephesinde, El Anfiteatro’nun ana meydanını otoparka bağlayan küçük caddede bulunuyor. Her bir bina hizalanmış yedi daire ve bir çatı katı dairesine sahip. Binaların çatıları ise, yüzme havuzunun güneşlenme güvertesi olarak kullanılıyor ve buraya binaların iki tarafında bulunan anıtsal merdivenlerle çıkılıyor.

Kompleksi oluşturan üçüncü bina diğer ikisinden farklı karaktere sahip. Yarı daire şeklindeki bu bina çok daha mahrem ve özel olan bir merkezi alana sahip. Bu yapı, bodrum katında bulunan iki duş ve soyunma odası kütlesinin üzerinde yükseliyor ve böylece arazide yüksek bir konumda bulunarak denizi görebiliyor. Bodrum katında ayrıca depo odaları ve kamusal alanlar da bulunuyor.

El Anfiteatro - Ricardo Bofill

© Ricardo Bofill Taller de Arquitectura

Bu binanın ve yüzme havuzunun farklı kotlarda olmasının yarattığı problem, iki kot arasında konveks, eğimli bir düzlem oluşturularak çözülmüş. Antik Yunan amfitiyatrolarının sembolü olan bu düzlem, El Anfiteatro’daki farklı mekanlarını birbirine bağlıyor ve kullanıcıların tek bir noktada toplanmasını engelliyor. Bu düzlem, yüzme havuzunun kotuna iki sıra sürekli koltuk ile bağlanmış durumda.

El Anfiteatro - Ricardo Bofill

© Ricardo Bofill Taller de Arquitectura

İç mekanlardaki cepheler ise geniş açıklıklar ve klasik mimariye referans veren alınlıkların (pediment) bir arada kullanılmasıyla kimlik kazanıyor. 11 dairenin girişi arka cephede bulunan bir yoldan sağlanıyor ve buraya otoparktan direkt ulaşılabiliyor.

Kaynak: Ricardo Bofill Taller de Arquitectura : http://www.ricardobofill.com/projects/el-anfiteatro


RELATED POST