Messe Sergi Salonu

Messe Sergi Salonu - marte marte architects

©The Plan Magazine

Mimar: marte.marte architects
Yer: Dornbirn, Avusturya
Yapım yılı: 2012-2017

marte.marte architects ekibi, 2017 yazında dört yeni sergi salonu, iki fuaye, bir teslimat alanı ve bir seminar alanını içinde barındıran Messe Sergi Salonu’nu (Messe Exhibiton Hall) tasarladı. Proje Avusturya, Dornbirn’de şehrin sergi merkezi bölümü için başlatılan büyük projenin bir parçası. İki mimar kardeş tarafından yürütülen marte.marte architects’in yeni sergi salonu, çarpıcı renk ve form kompozisyonlarıyla dikkat çeken bir proje.

Messe Sergi Salonu - marte marte architects

©Faruk Pinjo

1970’lerin ortalarında Dornbirn’de fuar alanı inşası için çalışmalara başlanmış. Bu büyük çaplı gelişim projesi sonucu oluşan ticari fuarı alanı, adım adım yenileniyor günümüzde. Birçok mimarlık ofisinin alanda çalışması sonucu toplam 14 sergi salonu kazandırılmış alana. Komplekse son ekleme de 2014 yılında sergi slaonu için açılan yarışmayı kazanan marte.marte architects’in tasarımı. Yeni eklenecek olan alan 9 numaralı sergi salonundan 12 numaralı sergi salonuna kadar olan alanı kapsıyormuş. Ekibe göre Messe Sergi Salonu, ‘güç ve baskı’ teması etrafında şekillenen bir kurguya sahip.

Messe Sergi Salonu - marte marte architects

©Faruk Pinjo

Kendine özgü eliptik girişlere sahip olan Messe Sergi Salonu, temelde farklı sergi mekanlarını, fuayeleri ve teslimat alanını tek bir oluşumda birleştirme fikriyle ortaya çıkmış. Bu düşünce sonucu ekip yaklaşık 170 metre uzunluğunda, 70 metre genişliğinde ve 16.5 metre yüksekliğinde monolitik bir kütle yaratmış. Sergi salonu oldukça belirgin, kıpkırmızı, eliptik oyuklara sahip ‘siyah bir kutu’. Proje, alanda varola yapı yığılımına, düzenleyici bir prensip getiriyor ve alana yepyeni bir enerji sağlıyor. Bununla birlikte güç ve baskı etrafında dönen kurgusu, sembolik kütlesi ve gözeçarpan oyuklarıyla yarışmadaki öneriler arasında fark yaratmış.

Messe Sergi Salonu - marte marte architects

©Faruk Pinjo

marte.marte’nin Dornbirn fuar alanına yeni eklentisinin omurgası, yapının içinceki sirkülasyon şeması. İçeride oldukça yüksek olan tavana kadar uzayan açıklıklar, ziyaretçileri bir sergi salonundan diğerine yönlendiriyor. Şema aslında şu şekilde tasarlanmış: kırmızı, siyah, kırmızı, siyah.

Ziyaretçiler bir kırmızıdan siyah mekana oradan yine canlı kırmızıya ilerliyor. Devasa kütlenin uzun iki yanındaki eliptik oyuklar kadar renk şeması da yapıya güçlü yanlarını kazandıran bir karakter aslında -saf, zengin, tonlamasız renkler.

Messe Sergi Salonu - marte marte architects

©Faruk Pinjo

Messe Sergi Salonu’nun içindeki odalar da yapının tümü gibi güçlü bir tasarıma sahip. Yapının bazı noktaları, 4,5 metre yüksekliğinde, ince kesitlere sahip makaskirişlerle geçilmiş. Genel olarak yapı, 66 metre uzunluğunda 65 adet lamine ahşap kirişle ve bunları taşıyan 11 metre yüksekliğinde yine ahşap kolonlarla taşınıyor. Sergi salonunun uzun kenarları doğrultusunda yerleştirilmiş ahşap kolonlar arası açıklık yaklaşık 1.8 metre. Yalnızca iki geniş sergi salonunda, 9. ve 11., toplam 8000 metrekarelik alan kolonsuz geçiliyor. Yapının konstrüksiyonu, hem ahşap hem de beton, dış duvarlar tamamıyla perde. Perdeler, paralel girinti ve çıkıntıları olan (koruge) siyah metal panellerle kaplanmış. İçte de ahşap konstrüksiyonu kapatan yoğun boya tercih edilmiş.

Messe Sergi Salonu - marte marte architects

©Faruk Pinjo

İçeride kırmızı renkten ayrılan tek kısım, aydınlatma ve yine siyah çerçeveye sahip 70 adet yangın çıkışı. Ekip, teslimat alanını da kütlede barındıran bir tasarıma gittiği ve kütleyi oldukça yüksek kurguladığı için içeride yüksek ses kalitesinin sağlamak açısından akustik paneller kullanmış. Bu alandaki titremelerle oluşabilecek yankılara karşı bir önlem. Ek olarak fuaye ve bistro gibi kemerlerle ayrılan fakat yanyana bulunan hacimler arasında da yüksek ses kalitesi sağlanabiliyor bu şekilde. İç mekanda ekibin özen gösterdiği noktalardan biri de ışıklandırma olmuş. Ekip, projeyi Atelier of Light adlı firmanın özel ışıklandırma çözümleriyle tasarlamış projeyi.

Messe Sergi Salonu - marte marte architects

©Faruk Pinjo

Messe Dornbrin’in 9, 10, 11 ve 12 numaraları sergi salonlarını barındıran kütle 10 proje önerisi arasından seçilmiş bir proje. marte.marte architecst’in gözeçarpan tasarımı, hem alana söylediği düzenleyici sözle hem de basit bir dikdörtgen kutuyu oldukça etkileyici bir kurguya dönüştürüşüyle etkileyici bir yapı ortaya çıkarmış.


RELATED POST