Ruby City / Adjaye Associates

Ruby City / Adjaye Associates

©Dror Baldinger

Mimar: Adjaye Associates & Alamo Architects
Yer: San Antonio, TX, ABD
Yapım yılı: 2019

Ruby City (Yakut Şehir), Gana asıllı İngiliz mimar David Adjaye ve Alamo Architects tarafından tasarlanan bir çağdaş sanat merkezi. Amerika’nın San Antonio şehrinde bulunan merkezin kalıcı koleksiyonunu Amerikalı sanatçı ve koleksiyoner Linda Pace’in hayatı boyunca topladığı sanat eserleri oluşturuyor. San Antonio’da şehir merkezinin güneyinde eski bir endüstriyel alanda bulunan Ruby City, bulunduğu bölge ile kültürel bir ilişki kuran ve kentin yaratıcı toplumuna ilham kaynağı olma misyonu üstlenen bir proje. 

Ruby City / Adjaye Associates

©Dror Baldinger

2019 yılının Ekim ayında açılan Ruby City’nin temelleri 2007 yılında, projenin tamamlanmasından tam 12 yıl önce atılmış. Linda Pace göğüs kanserinden hayatını kaybetmeden birkaç ay önce, 500 eserlik koleksiyonunu sergileyebileceği bir müze ve sanat merkezi projesi için David Adjaye ile görüşüyor. Kendisi de bir sanatçı olan Pace, hayalindeki ‘parlak kırmızı kule ve minarelerden oluşan yakut şehir’ eskizlerini ve eskizlerden ürettiği küçük heykelleri Adjaye ile paylaşıyor. 

Ruby City / Adjaye Associates

©Dror Baldinger

Adjaye Associates, projenin tasarımını yerel bir mimarlık firması olan Alamo Architects ile birlikte  çalışarak tamamlamış. Yapı, şehirde 16.-19. yüzyıllar arası hüküm sürmüş İspanyol egemenliğinin eseri olan barınaklardan esinlenilerek tasarlanmış. 

Yapının cephesinde müzenin tamamına yakut karakterini veren renklendirilmiş prekast beton paneller kullanılmış. Yapının ziyaretçilerin erişebilecekleri birinci kat kısmında cephede kullanılan paneller cilalanarak daha düz bir yüzey elde edilmiş, üst kotlarda ise paneller olduğu gibi bırakılarak daha pürüzlü ve sert bir yüzey tercih edilmiş. Meksika’da üretilen bu paneller yalnızca yapının cephesinde değil, merkezin heykel bahçesinde ve bazı oturma elemanlarında da kullanılmış. Böylece kompleksin genelinde malzeme devamlılığı sağlanmış. 

Ruby City / Adjaye Associates

©Dror Baldinger

Ruby City’nin keskin geometrik kütlesi yapıya anıtsal bir özellik kazandırıyor. Ancak David Adjaye, bu anıtsal kütleyi olabildiğince ziyaretçileri davet eden bir şekle sokmak istemiş. Müzenin giriş kanopisi, müzenin önünde bulunan ufak meydana doğru konsol şeklinde çıkan bir açıklık ile oluşturulmuş. Müzenin girişi ve lobi alanları da yine Pace’in Yakut Şehir vizyonu doğrultusunda kırmızı renkler ile dekore edilmiş. 

Ruby City / Adjaye Associates

©Dror Baldinger

Merkezin sergi alanları toplam 1000 metrekareyi buluyor. Pace Vakfı’nın sahip olduğu 900’ü aşkın resim, video ve multimedya sanat eserinin sergilendiği bu sergi alanlarının yanı sıra merkez bir heykel bahçesine de sahip. Oval bir yürüme yolu ile sınırlarının belirlendiği bu bahçe ve müzenin tamamı ziyaretçilere sene boyunca ücretsiz olarak hizmet veriyor. 


RELATED POST