Sahibinden.com Ofisi

Sahibinden.com Ofisi - Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık

Mimar: Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık
Yer: Küçükyalı, İstanbul
Yapım yılı: 2012

 

Metin Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık sitesinden alınmıştır. Türkiye’nin en önemli internet sitelerinden sahibinden.com şirketinin ofisi, Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık tarafından 2012 yılında tasarlandı.Teknoloji şirketinin ruhuna ve kurumsal duruşuna uygun olarak tasarlanmış sahibinden.com ofisi, çalışan verimliliğini ve bütünsel konforunu arttıracak çözümler düşünülerek ele alınmıştır. Projede sadece çalışılan değil sosyal aktivitesi de olan bir çalışma alanı yaratmak önceliklidir.Bu doğrultuda çalışanların iş dışında da vakit geçirebilecekleri farklı işlevler için mekanlar ayrılmış ve ayrıca şirketin uzun vadedeki büyüme öngörüsü incelenerek gerekli ofis kapasitesi sağlanmıştır.

Sahibinden.com Ofisi - Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık

© Emre Dörter

Yönetim kurulu,toplantı odaları ve çalışma alanlarının büyük çoğunluğunun yer aldığı 2. katın planlamasında binanın eliptik formu yönlendirici olmuştur. Geneli açık ofis olarak tasarlanan bu katın toplantı odası ve yönetici odası gibi kapalı mekanları yine bina formu gereği cepheyle ilişkilendirilmeden çözülmeye çalışılmıştır. 2. katın girişinde bulunan toplantı ve yönetici odalarına ait mekanlar planlanırken yerin verimli kullanılması amacıyla tercih edilen amorf formlar sağır duvarlarla oluşturularak ofis alanlarıyla ilişki koparılmaya çalışılmıştır.

Sahibinden.com Ofisi - Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık

© Emre Dörter

Sahibinden.com Ofisi’nin 1500 m² lik B1 katında çalışma alanı yoğunluğu daha az olup,çalışanların bir araya gelebileceği sosyal alanlar ağırlıklı olarak yer almaktadır. Bu katın 5 m lik tavan yüksekliğinin avantajı ile oluşturulan asma katlar ve bunların ortasında kalan 225 m² lik yüksek hacimli ve çok amaçlı kullanıma uygun alan, katlar arasındaki köprülü geçişler ile çevrelenmiştir.Aynı zamanda bu mekana açılan basketbol sahası,fitness alanı ve kafeterya alanlarıyla çalışan odaklı bir ofis yaratılmıştır.”Brainstorming” adı verilen mekan, genç ve dinamik bir yapıya sahip olan sahibinden.com çalışanlarının yeni fikirlerin ortaya çıkmasında ihtiyaç duydukları,ofis mekanlarından kopuk ve kendilerini başka bir ortamda hissetmelerini sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

 

Kaynak: http://www.ecarch.com/works/sahibinden-com-gm/


RELATED POST