Texugueira Evi

Texugueira Evi - Contaminar Arquitectos

©Fernando Guerra

Mimar: Contaminar Arquitectos
Yer: Leiria, Portekiz
Yapım yılı: 2013

Texugueira Evi, 2013 yılında Portekiz’in küçük bir kenti olan Leiria’da tamamlanmış. Yapı, 2004 kuruluşlı Portekiz temellis Contaminar Arquitectos imzalı bir konut projesi. Bulunduğu araziyi yorumlama güdümüyle orta çıkmış olan proje değişik formu ve buna karşılık sadeliğiyle dikkat çeken bir konut.

Texugueira Evi - Contaminar Arquitectos

©Fernando Guerra

Texegueira Evi, bulunduğu arazide toprağın üzerinde esneyen bir karaktere sahip. Bu form, evi destekleyen duvardan fırlayan üç farklı hacimle oluşturulmuş. Üç hacim de farklı ölçkelere sahip ve bu nedenle farklı deneyimler sunacak farklı alanlar barındırıyor. Sonuç olarak ortaya dinamik ve oyunlu bir komposizyon çıkmış. Tek düz duvardan çeşitli geometrileri içeren hacimler oluşturması da buna katkı sağlamış.

Texugueira Evi - Contaminar Arquitectos

©Fernando Guerra

Yapının ilk hacmi, zeminde bir boşluk bırakıyor. Burası evin ana girişine bakan bir alan ve otopark alanı olarak bırakılmış. Evin girişi ise taşıyıcı ayaklarla vurgulanmış bu bölgeden gözlemlendiğinde. Bu hacmin üst katında bir resim atölyesi ve müzük stüdyosu bulunuyor.

Evin etkileyici kısımlarından biri üstteki geceleri evin dışarıdan etkileyici bir şekilde gözlemlenebilmesini sağlayan teras. Kütlenin üst katında aynı zamanda hem tüm çevrenin gözlemlenebildiği hem de dışarıdan kütleye bakıldığında bir ışık yarığı oluşturan teras alanı bulunuyor.

Texugueira Evi - Contaminar Arquitectos

Vaziyet Planı

Yapının ana kütlesi olan orta hacimde evin yaşam alanı ve ana girişi mevcut. Açıklıklarıyla yeşil çevre gözlemlenmesine ve bir nebze dışla içerinin bütünleşmesine olanak sağlayan bu alanda mutfak, salon vb. ortak hacimler bulunuyor. Bunun yanında Texugueira Evi’nin üçüncü ve bu duvardan fırlayan son kütlesi de daha özel hacimleri barındırıyor. Üç yatak odasının, kütleyi yaran seyir terasının bulunduğu bu hacim çesvresiyle ve yeşille bitişik. Bunların yanında yapının içi de oldukça sade dekora edilmiş. Beyaz, işlenmemiş ahşap ve bej taş kombinasyonlarıyla oldukça ferah ve yalın yapının içi.

Texugueira Evi - Contaminar Arquitectos

©Fernando Guerra

Texugueira Evi’ne yaklaşıldığı andan itibaren eve yönlendiren ve bu üç kütleyi gezdiren sürekli bir tasarım bizi karşılıyor. Portekiz modern, genç mimarisinin imzası olan pürüzsüz, beya görünüm de buna katkı sağlıyor. Yapının en ilginç yanıalanda bir rota tanımlamaya yardımcı ve bahçe eğimiyle yolu ayırıcı olan beyaz duvarın evin hacimlerine evrilmesi ve farklı geometriler oluşturması.


RELATED POST