Keret Evi

Keret Evi - Centrala

Mimar: Jakub Szczesny – Centrala
Yer: Varşova, Polonya
Yapım yılı: 2009-2012

Polonyalı mimar Jakub Szczesny’nin ofisi Centrala tarafından 2012 yılında tasarlanan Keret Evi (Keret House), dünyanın en dar evi. Aslında Keret Evi’ne bir ev demek çok da mümkün değil. Szczesny’nin tasarımı bir evden ziyade bir enstelasyon. Ev, en geniş olduğu noktada 152 cm, en dar olduğu noktada ise 92 cm.lik bir genişliğe sahip.

Keret Evi - Centrala

© Polish Modern Art Foundation / Bartek Warzecha

Proje, Varşova’nın Wola mahallesinde bulunan iki apartmanın arasındaki oldukça dar boşlukta yer alıyor. Szczesny, iki apartman arasındaki bu ölü boşluğun potansiyel bir proje alanı olabileceğini görmüş ve bu dar aralığa bir mekan sığdırmayı başarmış. İlk olarak 2009 WolaArt Festivali’nde gündeme gelen Keret Evi fikri, tam üç sene sonra hayata geçirilmiş.

Keret Evi - Centrala

© Centrala

Wola’da iki tarihi yapının arasında yer alan proje, bu bağlamda Varşova’nın geçmişi ile geleceği arasında bağ kuran bir sanat eseri olarak düşünülebilir. Keret Evi’nin komşu apartmanlarından biri 2. Dünya Savaşı öncesinden kalma bir tuğla yapı. Diğer apartman ise savaş sonrası şehre ‘dayatılan’ beton yapılardan biri. Keret Evi’nin iki tarihi yapı arasındaki aykırı ve modern duruşu, Varşova’nın uyumsuz kentsel dokusunun bir temsili.

Keret Evi - Centrala kesit

Kesit Model / © Centrala

Her ne kadar 1 metreden biraz daha geniş bir alanda yer alsa da, Keret Evi’nin dar, klostrofobik bir iç mekan yaratmıyor. Yapının içinin gün ışığını doğrudan alması sayesinde evin içi oldukça aydınlık ve (olabildiğince) ferah. Yapının içi, bu etkiyi arttırabilmek için tamamıyla beyaza boyanmış.

Polonya Modern Sanat Vakfı’nın desteğiyle inşa edilen Keret Evi, İsrailli yazar Edgar Keret tarafından, ara sıra inzivaya çekildiği bir kaçış mekanı olarak kullanılıyor. Aynı zamanda yapı, Varşova’da bulunan genç yazar ve düşünürler için geçici bir çalışma alanı.

Keret Evi - Centrala

© Polish Modern Art Foundation / Bartek Warzecha

Dünyanın en dar evi olarak ünlenen Keret Evi, tüm dünyadan pek çok turist ve mimarın ilgisini çeken bir yapı. İki apartmanın arasında havada duruyormuş izlenimi veren yapı çelik çapraz taşıyıcı elemanlar ile ayakta tutuluyor. Toplam iki katı bulunan evin içinde bir yatak odası, mutfak ve banyo bile var.

Keret Evi - Centrala

© Polish Modern Art Foundation / Bartek Warzecha

Yapı, komşu apartmanın elektrik tesisatını kullanıyor ve evin kendine özel su ve kanalizasyon tesisatı var. Eve giriş, yapının alt kotunda bulunan açılabilir merdivenler ile sağlanıyor. Bu merdivenler kapandığında evin salonunu oluşturuyor.


RELATED POST