Mirage

Mirage / Doug Aitken

Mimar: Doug Aitken
Yer: Coachella Valley, Palm Springs, Kaliforniya
Yapım yılı: 2017

Amerikan sanatçı ve film yapımcısı Doug Aitken tarafından tasarlanan Mirage -Türkçe anlamıyla Serap, Kaliforniya’da Palm Springs yakınındaki çölde bulunan ev şeklindeki bir enstelasyon projesi. Mirage, banliyö Amerikan çiftlik evlerinden esinlenilerek ortaya çıkmış. Baştan aşağı aynayla kaplı heykel ev, çevresini yansıtıyor ve aynı zamanda strüktürünü kamufle ediyor bu özelliğiyle.

Mirage / Doug Aitken

© Doug Aitken

Doug Aitken çalışması hakkında: ‘’Mirage, banliyö evlerinin tanındık ve sürekli kendini tekrar eden yapısını çizgilerine kadar damıtıyor; büyük bir boşluk olan batı çölünün peyzajında etrafını yansıtarak yok olarak.’’ Nesne ve özne, iç ve dış, psikolojik ve fiziksel; birbirine karşıt bütün bu kuvvetler yapıda sabit bir gerilimde aktratılmaya çalışıyor; sürekli değişen çöl peyzajına da uyumlu bir değişim geçirerek. Bu gibi düşünceleriyle oldukça ilgi çekici bir eser çıkmış ortaya.

© Lance Gerber

Doug Aitken bu çalışmasını geçtiğimiz aylarda çölde düzenlenen bir sanat festivali için yapmış: Desert X. Festival, bölgeye özel bir bienal sergisi. İlk olarak 2017 yılının bahar ayında düzenlenmiş. Dünyanın çeşitli yerlerinden davet edilen sanatçılar Coachella Vadisi’nin kendisine özgü durumlarını yansıtacak eserler yapmışlar. Desert X, çöl peyzajının kendisini bir sergi mekanı olarak kullanışıyla oldukça özgün bir festival. Bu yıl tam 16 çalışmanın sergilendiği festival, 2019 yılında tekrar gerçekleştirilecek. ‘’Eğer çöl insan olmadan Tanrı’nın kendisiyse, Desert X  de sınırlamalar olmadan sanat.’’ diyor Neville Wakefield Desert X festivali için.

Mirage / Doug Aitken

© Doug Aitken

Mirage’ın yansıttığı mimari dil (Kaliforniye Çiftliği), Frank Lloyd Wright’ın modernist fikirlerinden etkilenip bunu Amerika’nın batısındaki geleneksel çiftlik ile birleştiren ve 1920-1930’lar arasında bir grup mimar tarafından benimsenmiş bir akımın ürünü. ‘’II. Dünya Savaşı’ndan sonra çiflik evinin moderneleştirilmiş basitliği, ticaret amaçlı inşaatçıların bu formu yaratmada kullandığı basitleştirilmiş birleştirme teknikleri ile büyüme hızının artmasıyla popülerlik kazandı. Bu toplu üretim çiftlik evleri, Amerika peyzajını öyle bir hızla doldurdu ki çok geçmeden ülkenin her yanında tanıdık bir şey haline geldi. ‘’ Doug Aitken.

Mirage / Doug Aitken

© Lance Gerber

Aitken’in fikri, bu banliyö evlerini içinden sahiplerini ve kullanıcılarını çıkarıp yeniden şekillendirmekmiş en başta. İlk olarak evin, kapıları ve pencerelerinden kurtulmuş. Böylelikle ev, artık özel veya güvenli bir alan olmaktan çıkmış ve çevresiyle tamamen açık, akıcı bir ilişki kurmuş. Bu minimal enstelasyon, artık tamamen peyzajına bir yanıt olarak çalışıyor. İçeride de kullandığı ayna yüzeylerle sürekli değişen bir efekt yaratmak istemiş evde Doug. Burada tipik bie evde önemli olan ‘konfor’ kavramı yerine ‘karmaşa’yı ayaklandırmak istemiş. İçte amacına ulaşan Aitken, dışarıda da çevresini bütünüyle yansıtan tasarımı bir nevi bulunduğu çölün peyzajına gömmüş.

Mirage / Doug Aitken

© Lance Gerber

25 Şubat 2017’de açılmış olan Desert X, 30 Nisan 2017’ye kadar devam etmiş. Aitken’in eseri Mirage ise 31 Ekim’e kadar kalmış. Bunun sebeplerinden biri de saantçının her yerinden veya bakış açısından deneyimlenmesi eşsiz olacak bir eser çıkarmış olmasıdır belki de.

 


RELATED POST