READING

Mountain Dwellings

Mountain Dwellings

Mountain Dwellings (Dağ Evleri) - BIG + JDS

© BIG

Mimar: BIG + JDS
Yer: Kopenhag, Danimarka
Yapım yılı: 2008Mountain Dwellings (Dağ Evleri), Bjarke Ingels (BIG) ve JDS’nin ortak olarak tasarladığı ikonik bir konut projesi. 2008 yılında tasarlanan evler, ‘kırsal yaşamın pırıltısı ile şehrin yoğun kimliği nasıl bir araya getirilebilir?’ sorusundan yola çıkılarak tasarlanmış bir proje. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın Orestad bölgesinde bulunan yapı hem hareketli, telaşlı ve kentsel hem de sakin, huzurlu ve kırsal izlere sahip.

Mountain Dwellings (Dağ Evleri) - BIG + JDS

© BIG

Mountain Dwellings, BIG + JDS’nin ortak olarak tasarladıkları bir diğer proje olan VM Evleri’nin ikinci jenerasyonu olarak da adlandırılıyor. Aynı müşteriye, aynı boyutta,  aynı şehirde hatta aynı cadde üzerinde tasarlanan iki proje de birbirine benzer özellikler taşısa da iki proje program dağılımı açısından birbirinden ayrılıyor. Mountain Dwellings hacimsel olarak 2/3 otopark ve 1/3 konut olarak ayrılmış durumda.

Mountain Dwellings (Dağ Evleri) - BIG + JDS

© BIG

BIG, ihtiyaç duyulan park alanını ve konutları yan yana duran iki ayrı blokta çözmek yerine bu iki işlevi tek bir hacimde toplama kararı almış. İki hacmin de sorunsuz olarak işleyebilmesi için birtakım ihtiyaçları var. Mesela otoparkın sokak kotuyla bağlantı kurması gerekirken konutlar ise direkt olarak güneş ışığına gereksinim duyuyor. Yapının kütlesel konfigürasyonu bu ihtiyaçlara göre şekillenmiş. Alt kotta bulunan otopark, üstünde yer alan konutlar için bir tabanlık işlevi görüyor ve konutlar eğimli otopark hacminin üstünde yer alıyor. Her bir katın çatısının üstündeki birimin terasını oluşturduğu kademeli sistem 11. kattan zemine kadar iniyor ve böylece her bir ev, tasarlanan teras sistemi sayesinde güneşe, temiz havaya ve engelsiz bir manzaraya erişebiliyor.

Mountain Dwellings (Dağ Evleri) - BIG + JDS

Hacim Diyagramı

Adından da anlaşılabileceği üzere Dağ Evleri, bir dağ eteğine yerleşen bir mahalleyi andırıyor. Her bir konutun terası teker teker yeşillendirilmiş ve terasın evin bir parçası olması sağlanmış. Teraslardaki bahçelet ile konutların içini yalnızca kayar bir cam kapı ayırıyor. Tasarlanan bu bahçelere değişik mevsimlerde açan farklı çiçek türleri ekilmiş ve yapıya tüm bahçelerin bakımında kullanılacak son teknoloji bir sulama sistemi entegre edilmiş.Mountain Dwellings’de yaşayan her bir apartman sakini, arabalarını direkt evlerinin önüne park etme şansına sahip. 480 park yerine sahip olan devasa otopark hacminin eğimli duvarının hizasına hareketli bir asansör sistemi yerleştirilmiş. Otoparkın bazı yerlerinde kat yüksekliği 16 metreye kadar çıkabiliyor.

Mountain Dwellings (Dağ Evleri) - BIG + JDS

© BIG

Yapının batı ve kuzey cephesi perfore alüminyum levhalar ile kaplanmış. Bu delikler sayesinde otopark içeri ışık ve hava alıyor. Bu delikler dışarıdan bakıldığında Everest Dağı’nın bir görüntüsünü oluşturuyor. Gündüz vakti alüminyum üzerindeki delikler siyah gözüküyor ve Everest bir fotoğraf gibi algılanıyor. Gece ise bu cephe ışıklandırılıyor ve cephede Everest, aynı fotoğrafın negatifi gibi gözüküyor.

Mountain Dwellings (Dağ Evleri) - BIG + JDS

© BIG

BIG’in 2018 yılında tasarladığı 79&Park projesi de, Mountain Dwellings ile oldukça ortak noktaları olan bir tasarım.
RELATED POST