A45

A45 - BIG

©Klein

Mimar: BIG (Bjarke Ingels Group)
Yer: New York, ABD
Yapım yılı: 2018

A45, BIG (Bjarke Ingels Group) tarafından tasarlanmış bir küçük ev (tiny house) projesi. 2018 yılında tasarlanan ev, Klein isimli girişimin ilk küçük ev tasarımı. Klein‘ın amacı, dünyaca ünlü mimarlar tarafından tasarlanmış, New York merkezine uzakta 4-6 ay içerisinde inşa edilebilecek, içinde yaşayacaklara göre ayarlanabilen ve değiştirilebilen, her konum ve amaca uygun küçük evler oluşturmak.

A45 - BIG

©Klein

A45 de bu bağlamda kişiye özel ayarlanabilen bir ev olmayı amaçlıyor. A45’in tasarımı, geleneksel A-çerçeve kulübelerden esinlenerek, onlar gibi beşik çatı ve eğimli duvarlara sahip. Ekibin böyle bir tasarıma yönelmesinin sebebi, tipin kolay bir yapım sürecine ve yağmur suyu akışını olanak veriyor olması. Bu klasik strüktürün olanaklarını maksimize etmek için de küçük ev, daha kullanılabilir bir zemin alanı yaratıyor. BIG ekibi bunu, kare bir altlığı 45 derece döndürüp 4 metre yukarı tırmanan bir çatı yaratarak gerçekleştirmiş. Sonucunda ortaya kristal şeklinde, farklı açılardan değişen görünümlü bir yapı ortaya çıkıyor.

A45 - BIG

©Klein

Yapının içi 17 metrekarelik bir alana sahip. A45 içeride minimal Nordik (İskandinav) tarzda dekore edilmiş bir yaşam alanı. İç mekanda yine kuzeyden gelen bir stil olan ‘hyggelig’ (Danca ve Norveççe sıcakklık ve konforluluk modu/keyfi için kullanılan sözcük) tasarımına öncelik verilmiş.

İçerden gözlemlenebilen çam ahşabı çerçeve strüktür, kaliforniya ladini döşeme ve yalıtımlı mantar duvarlar A45’in doğayı yapının içine almasını sağlıyor. İçeride bir köşeye de şömine yerleştirilmiş. Bunun dışında evin içinde ekibin ortalıkta bulunmaması gerektiğini düşündüğü ekipmanlar (mutfak vb ekipmanları) evin arka kısmına gizlenmiş.

A45 - BIG

©Klein

A45, alanda modüllerden birleştirilen ve %100 geri döüştürülebilir materyallerle yapılan bir ev. Ev, ahşap çerçeve, duvar modülleri, alt döşeme katmanı, üçgensel yerden başlayan tavan kısmı, yine yerden tavana uzanan, 7 parça camı barındıran ve doğal ışığjn içeri dolmasını sağlayan  pencere kısmından oluşuyor. Tüm strüktür 4 adet beton ayak ile yerden biraz yükseltilmiş. Bunun sebebi eve optimal desteği sağlamak ve sevin sahiplerine evi istenilen lokasyonda makinelere ihtiyaç duymadan yerleştirebilmelerine imkan tanımak.

A45 - BIG

©Klein

A45, 17 metrekarelik yaşam alanında bir banyo, mutfak, yatak barındırıyor. Evin içerisindeki her mobilya Norveçli ünlü isimler tarafından tasarlanmış. Seçilen mobilyalar da, evin doğallığı ön plana koyan karakteriyle, el yapımı tercih edilmiş. Evin küçük tuvalet alanı, sedir ağacı ahşabıyla donatılmış. Hygge felsefesi doğrultusunda şirin, konforlu, küçük ve doğal bir mekan yaratıyor BIG. A45’e benzer küçük ev tasarımları için Mikro Ev Trendine Örnek 10 Yenilikçi Tasarım makalemize göz atabilirsiniz.


RELATED POST