Saltzman Evi

Saltzman Evi - Richard Meier

Mimar: Richard Meier
Yer: Long Island, ABD
Yapım yılı: 1969

Richard Meier’in 1969 yılında tamamladığı Saltzman Evi (Saltzman House) ünlü mimarın ilk eserlerinden bir tanesi. Saltzman Evi’nin tasarımı, tamamen beyaz cephesi, geometrik kompozisyonu ve ışığa verilen önem ile tipik bir Meier stiline sahip. Yapı bu bağlamda mimarın diğer tasarımları olan Rachofsky Evi ve Atheneum ile de oldukça benzerlik gösteriyor. Buna ek olarak, Meier’in mimarlığının ilk dönemlerinde Modernizm akımından ve Le Corbusier’nin tasarım prensiplerinden oldukça etkilendiği söylenebilir.

Saltzman Evi - Richard Meier

© Scott Frances – richardmeier.com

Saltzman Evi, Doğu Hampton’da 12,000 metre karelik düz bir arazi üzerinde bulunuyor. Ev iki ayrı hacimden oluşuyor: üç katlı ana yapı ve ana kütleye bağlanan bir ziyaretçi evi. Yapıya uzaktan bakıldığında evin kübik şekli yer ve gökyüzüyle birleşen 2 boyutlu bir kare özelliği kazanıyor.

Saltzman Evi - Richard Meier

© Scott Frances – richardmeier.com

Meier, zemin kattan gözükmeyen Long Island’ın deniz manzarasının ev içinden izlenebilmesi için ortak kullanım amacıyla tasarlanan evin üst katları bir miktar yükseltilmiş.   Üst katların yükseltilmesi, evin genel formuna bir hafiflik kazandırıyor. Bu bağlamda Meier’in, Le Corbusier’nin pilotis kurgusunu daha şık ve zekice Saltzman Evi’ne uyarladığını görebiliyoruz. Böylece Saltzman Evi, iç mekanların ışık alması amacıyla stratejik olarak yerleştirilmiş boşlukların tanımladığı ve hafiflettiği anıtsal bir kütle özelliği kazanıyor.

Saltzman Evi - Richard Meier

© Scott Frances – richardmeier.com

Evin kıvrımlı dış cephesi beyaza boyanmış dikey ahşap siding ile kaplanmış ve cephede şerit pencereler tercih edilmiş. Saltzman Evi’ne, misafir evine bağlı olan merdiven ile giriliyor. Bu merdiven evin orta katındaki yükseltilmiş bir yürüyüş yoluna bağlanıyor. Giriş koridorunun yanında ferah ve fazlaca güneş ışığı alan iki kat yüksekliğindeki salon var. Bu geniş mekan yalnızca içinden yükselen yuvarlak çelik kolonlar ile bölünmüş durumda.

Kapalı bir terası, giyinme odası ve kendi tuvaleti bulunan ana yatak odası, bu geniş salonun hemen yanında. Evin merkezinde aşağı kata inen bir diyagonal merdiven var. Aşağı kat, üst kata kıyasla daha fazla bölümlere ayrılmış. Bu katta yer alan ahşap, yük yaşıyıcı duvarlar bu katı mutfak, çalışma odası, iki tuvalet, dört yatak odası ve yemek odası gibi mekanlara ayırıyor. Evin en üst katının büyük bir kısmını aşağıdaki salona bakan bir teras kaplıyor. Evin dışında bulunan spiral bir merdiven ise bu üç kata ulaşan bir barşa sirkülasyon aracı olarak görev görüyor.

Saltzman Evi - Richard Meier

© Scott Frances – richardmeier.com

Saltzman Evi, Richard Meier’in mimari tarzıyla ilgili pek çok ipucu veren bir eser. Beyaz kullanımı, geometri, katmanlaşma ve Meier’in ışığa verdiği önem gibi Saltzman Evi’nde görülebilecek unsurlar Meier’in daha sonraki tasarımlarında da karşımıza çıkıyor. Bu unsurlardan belki de en önemlisi olan ışık, mekansal konseptlere ve yapılarının genel şekline yön vermekte.

Saltzman Evi - Richard Meier plan

Üst Kat Planı

Richard Meier, Saltzman Evi’ni tamamladıktan kısa bir zaman sonra New York Beşlisi olarak bilinen bir grubun parçası oldu. Meier, modern mimarinin özünü yakalama amacıyla yaptığı çalışmalarını sürdürdü ve 1984 yılında Pritzker Ödülü’ne layık görüldü. Meier,  mimarı akımların fikirsel olarak çokça tartışıldığı o dönemlerde modern mimarlığın en önemli seslerinden biri oldu ve Meier, yıllar boyunca kendi modernist ideallerinin peşinden gitti. Bu sayede Richard Meier, Amerika’nın çıkardığı en önemli mimarlar arasında anılmaktadır.


RELATED POST