Le Palais Bulles

Le Palais Bulles - Antti Lovag

© palaisbulles.com / BF images

Mimar: Antti Lovag
Yer: Cannes, Fransa
Yapım yılı: 1975-1989

Macar mimar Antti Lovag tarafından tasarlanan Le Palais Bulles (Bubble Palace), Türkçe’ye Baloncuk Sarayı olarak çevrilebilir. Mimarlığa sürprizlerle dolu, eğlenceli ve spontane bir oyun olarak bakan Lovag’ın mimari ideolojisini yansıtan tasarımı 1975 ile 1989 yılları arasında inşa edilmiş. Le Palais Bulles daha sonra Fransız mofa tasarımcısı Pierre Cardin tarafından yazlık ev olarak satın alınmış.

Le Palais Bulles - Antti Lovag

© palaisbulles.com / BF images

Fransa’nın Cannes şehrinde bulunan yapı baloncuk şeklindeki özgün formları ile dikkat çekiyor ve adını bu hareketli mimarisinden alıyor. Her ne kadar bu formlar ilk başta görsel olarak algılansa da, Lovag tüm bu hacimlerin nasıl kullanılacağına da kafa yormuş. Habitoloji adını verdiği bir tarz oluşturan Lovag, insan yaşamı için optimum mekan arayışına girmiş.

Le Palais Bulles - Antti Lovag

© Ken Sparkes

“Gerek ekonomik sorunlar gerek ise teknik çözümlerin yetersizliğinden, insanoğlu, hareketini kısıtlayan ve uyumunu bozan dik açılar ve çıkmazlarla dolu küplerin içinde yaşamayı seçmiş.” Lovag, tasarladığı küre şeklindeki hacimleri bu sözler ile nedene bağlıyor. Lovag, düz çizgiler kullanmayı ‘doğaya karşı bir agresyon’ olarak tanımlıyor. Lovag’a göre insan uzuvlarının hareketi mekanda dairesel olarak gerçekleşiyor ve bu nedenle dairesel mekanlar insan hayatını tanımlıyor.

Lovag, mimarlık hayatı boyunca çalışmalarını bu fikirler etrafında ilerletmiş ve kendi manifestosunu oluşturmuş. Lovag’ın ortaya çıkardığı mimari anlayış alışılagelmiş ortagonal sistemi tamamen reddediyor. Lovag mekansal prototipler ve deneysel yapılar tasarlayarak insan bedeninin mekanı nasıl kullandığı üzerine araştırmalar yapmış. Le Palais Bulles, Lovag’ın bu çalışmalarının en bilinen örneği. Lovag’ın tasarladığı küre şeklindeki mekanlar her ne kadar göze farklı gelse de insan duyularına hitap eden estetik mekanlar.

Le Palais Bulles - Antti Lovag

© palaisbulles.com / BF images

Le Palais Bulles’in küresel hacimlerden oluşmasının bir başka sebebi ise kürenin inşası kolay bir geometrik şekil olması. Küre şekli,mimara hafif, dayanıklı ve malzeme kullanımı bakımından ekonomik çözümler sunabiliyor. Yapıyı tanımlayan bir diğer mimari unsur bu organik kütlenin üzerindeki dairesel açıklıklar. Lovag, yapının üzerindeki pencereleri tamamen müşterilerinin isteklerine göre yerleştirmiş.

Le Palais Bulles - Antti Lovag

© palaisbulles.com / BF images

Orijinal olarak Fransız sanayici Pierre Bernard için inşa edilen Le Palais Bulles 1200 metrekareye yayılan büyük bir ev. Yapının içinde bir resepsiyon salonu, 500 kişilik açık bir amfi tiyatro, 10 adet yatak odası ve farklı boyutlarda yüzme havuzları bulunuyor. Evin içindeki 10 yatak odası da farklı sanatçılar tarafından dekore edilmiş. Bu devasa ev, Bernard’ın 1991 yılında hayatını kaybetmesinden sonra Pierre Cardin tarafından satın alınmış. 5 yıllık geniş çaplı bir yenilenme çalışmasına giren yapının restorasyonu 2016 yılında tamamlanmış. Le Palais Bulles’in günümüzdeki tahmini değeri 350 milyon Euro.

 


RELATED POST