READING

MVRDV Evi

MVRDV Evi

MVRDV Evi - MVRDV

©Ossip van Duivenbode

Mimar: MVRDV
Yer: Rotterdam, Hollanda
Yapım yılı: 2016

MVRDV Evi, MVRDV’nin yeni mimarlık ofisleri için yaptıkları 2400 metre karelik bir iç mimari yenileme projesi. MVRDV’nin yeni ofisi, eski ofis binalarındaki tecrübelerinin ve ofisin mimari gelişim sürecinin bir yansıması olarak MVRDV ekibinin kendi DNA’sını geliştirmeyi amaçlıyor. Yeni ofis yapısında daha sıcak ve üreticiliği arttıran mekanlar yaratılmış.

MVRDV Evi - MVRDV

©Ossip van Duivenbode

MVRDV ofisinin gittikçe büyüyen çalışan sayısı, yeni bir ofis ihtiyacını da beraberinde getirdi. MVRDV Evi, MVRDV ailesinin her bir üyesi için bir ev işlevi görüyor. Bir evin ihtiyacı olan tüm mekanlar – oturma odası, yemek odası gibi mekanlar ofisin içinde bulunuyor. Jacob van Rijs, MVRDV Evi’nin ofisin çalışma etkinliğine ve ofis içindeki işbirliğine oldukça faydası olacağını söylüyor. Her biri kendi işlevlerine göre özel olarak tasarlanmış mekanların, ekibin çalışma tekniklerine ve ortaya çıkan işlerin kalitesine olumlu yönde etki yapması hedefleniyor.

MVRDV Evi - MVRDV

©Ossip van Duivenbode

Aile Odası olarak adlandırılan merkezi alan ofisteki sosyal etkileşimlerin en çok yaşandığı mekan. Bir evde bulunan üç eşya burada büyüklüğü abartılmış şekilde bulunuyor. Çok geniş bir kanepe, çok uzun bir yemek masası ve bitkiler. Uzun yemek masası, tüm ofisin bir araya gelip oturmasına imkan verecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca, hem futbol maçları için hem de mimari sunumların gerçekleşebilmesi için tasarlanmış büyük bir tribün de Aile Odası’nda bulunuyor.

MVRDV Evi - MVRDV

©Ossip van Duivenbode

MVRDV’nin Atölye olarak adlandırdığı ortak üretim mekanı ise Aile Odası’nın komşusu. Eskiz çizimleriyle ve posterlerle kaplanmış geniş bir cam duvar bu iki mekanı ayırıyor. Atölyenin karşısında ise her biri farklı renklerde ve farklı işlevler için kullanılan toplantı odaları bulunuyor. Dört farklı toplantı odası var; çizim odasına bir beyaz tahta ve magnetler yerleştirilmiş. Lacivert renkteki sunum odasında daha resmi toplantılar yapılıyor. Kütüphane odası kahverengi renkte. Loca adı verilen toplantı odasında ise daha özel toplantılar yapılıyor. Ofiste ayrıca tek renkli diğer odalar ve bir adet oyun odası bulunuyor.

Binada daha önceden kapalı olarak tasarlanmış bazı alanlar, ofisin yenilenme projesi kapsamında açılmış ve cam duvarlar ile kapatılmış durumda. Ofisin içindeki herhangi bir noktadan ofisin diğer ucunda çalışan insanları görmek mümkün. Böylece ofiste kolektif ve işbirliğine dayalı bir çalışma ortamı yaratılmış durumda. Her bir mimarlık takımının bir arada oturabilmesi için ofislerde geniş ve masalar bulunuyor.

MVRDV Evi - MVRDV

©Ossip van Duivenbode

MVRDV’nin yöneticileri ise, kendi ofislerini yeni merkezlerinin ışık dolu, eğlenceli mekanlarına yerleştirmemişler. Bunun yerine, yönetici ofisleri yapının daha kuytu, ışık almayan bölümlerinde, kahve odalarının ve yazıcıların durduğu mekanların yanında bulunuyor. Bunun nedeni, her bir yöneticinin MVRDV ekibinin sıradan bir parçası olarak görülmesi. Ayrıca ofisteki tuvaletlerde cinsiyet ayrımı yapılmıyor.

MVRDV Evi - MVRDV

Kesit

MVRDV Evi’nin bulunduğu Het Industriegebouw binası da kendi içinde interaktif bir yapı. Bina, MVRDV Evi’nin yanı sıra küçük girişimcilik firmalarından büyük tasarım ofislerine kadar pek çok işyerini bünyesinde barındırıyor. Het Industriegebouw, Hollandalı Hugh Maaskant tarafından 1952 yılında tasarlanmış.


RELATED POST