READING

Vicem Bodrum Yalıları

Vicem Bodrum Yalıları

Vicem Bodrum Yalıları - Emre Arolat
Mimar: Emre Arolat Architects
Yer: Bodrum, Muğla, Türkiye
Yapım yılı: 2013

Emre Arolat Mimarlık Ofisi, 2013 yılında tasarladığı Vicem Bodrum Yalıları ile geleneksel Bodrum mimarisinin dışına çıkıyor. Proje, peyzaj kurgusu ve iç mimarisinin bir bütün olduğu birbirinden bağımsız fakat aralarında geçişler bulunan evlerden oluşuyor. Bodrum merkezine 3 kilometre uzaklıkta, İçmeler koyunda bulunan Vicem Bodrum Yalıları, an itibariyle Bodrum’un en önemli konut projelerinden biri.

Vicem Bodrum Yalıları - Emre Arolat

© Cemal Emden

Doğal dokusunu ve tazeliğini koruyan İçmeler sahil şeridi, proje için eşsiz bir alan. Kayalık bir alan üzerine konumlanan yalılar, doğa ile kurduğu ilişki ile de göze çarpmakta. Evlerin taşlık arazi ile entegre olabilmesi adına, binalar parçalanmış kütleler halinde üretilmiş ve yapıların zemine oturduğu kısımları olabildiğince doğal bırakılmaya çalışılmış.

Vicem Bodrum Yalıları - Emre Arolat

© Cemal Emden

Binaların cephelerini oluşturan kalın taş duvarlar ısı korunumu ve depolaması sağlamakta. Bu duvarlar sayesinde evlerin içi yaz günlerinde soğuk, kış günlerinde ise sıcak kalabiliyor. Binaları oluşturan diğer elemanlar, bu kütlece yoğun taş duvarlara nazaran çok daha hafif ve ‘geçici’ tasarlanmış. Taş duvarların üzerine adeta kondurulan bu elemanlar evlerin yoğun kütlesel özellik kazanmasının önüne geçiyor.

Vicem Bodrum Yalıları - Emre Arolat plan

4. Ev tipi planı

Evlerin cephelerinde güneşin yönüne göre hareket edebilen ahşap panjur kullanılmış. Aşağıda kalan kütlelerin tamamen açılabilen cepheleri ise farklı mekanların birleşmesini sağlamakta. Katlanabilir cam cepheler aynı zamanda evlerin içini havalandırmayı da kolaylaştırmakta. Bu cephe tasarımı sayesinde nispeten gölgede kalan avlu alanları oluşturulmuş.

Vicem Bodrum Yalıları - Emre Arolat

© Cemal Emden

Oluşturulan sitenin peyzaj düzenlemesine, evlerin mimarisi kadar önem verilmiş. Evlerin bahçelerini fazlaca yeşil bitki ve çimen ile kapatmak yerine, kayalık topoğrafyaların doğal örtüsüne yakın bir yeşil örtü oluşturulmuş. Binaların dışındaki taşlık yürüme alanları ile 21 ev arasındaki geçişler sağlanmakta.


RELATED POST